اوکراین اعلام آتش‌بس موقت روسیه به مناسبت کریسمس ارتدوکس را رد کرد

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۱۵

اوکراین روز پنجشنبه پیشنهاد اعلام آتش‌بس ۳۶ ساعته به مناسبت کریسمس مسیحیان ارتدوکس از جانب رئیس‌جمهور روسیه را رد کرد.

کی‌یف گفت که هیچ آتش‌بسی را تا زمان خروج کامل نیروهای روسی از مناطق اشغالی اوکراین قبول نخواهد کرد.

کرملین اعلام کرد که ولادیمیر پوتین درخواست کیریل یکم، رهبر کلیسای ارتدوکس روسیه برای توقف جنگ در شب کریسمس مسیحیان ارتدوکس را که عمدتاً در روسیه و اوکراین زندگی‌ می‌کنند، پذیرفته و نیروهای روسی آتش‌بس را از اواسط روز جمعه برای ۳۶ ساعت رعایت خواهند کرد.

روسیه از اوکراین خواست که متقابلاً آتش‌بس را احترام کند. اما، میخایلو پودولیاک، یکی از مشاوران رئیس‌جمهور اوکراین در توییتی نوشت که روسیه «باید اراضی اشغالی را ترک گوید تا 'آتش بس موقت‘ را نصیب شود.»

پودولیاک پیش از این درخواست رهبری کلیسای ارتدوکس روسیه برای آتش‌بس موقت را رد کرده و آن را «تله تبلیغاتی» توصیف نموده بود. همچنین، مشاور زلنسکی با حمله به کیریل یکم که از جنگ روسیه علیه اوکراین حمایت کرده بود، او را «پروپاگندچی جنگ» پوتین خطاب کرد.

به دنبال اعلام آمادگی رجیب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه برای میانجی‌گیری مجدد میان روسیه و اوکراین، دو کشور با اعلام شروط خود به این درخواست ترکیه پاسخ منفی دادند.

مسکو اعلام کرد که پس از پذیرفته‌شدن خواسته‌هایش از جمله پذیرش الحاق بخشی از خاک اوکراین به روسیه، آماده نشستن در پشت میز گفتگو با کی‌یف خواهد بود.
اوکراین نیز در مقابل گفته است که خواسته‌های مسکو را به‌هیچ‌وجه نمی‌پذیرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.