شماری از کشورها اعدام دو تن از معترضان ایرانی توسط جمهوری اسلامی را محکوم کردند

شنبه ۱۴۰۱/۱۰/۱۷

اتحادیه اروپا، امریکا و وزیران خارجه بریتانیا، فرانسه، کانادا، آلمان و هالند به اعدام دو تن از معترضان ایرانی توسط جمهوری اسلامی واکنش نشان دادند. این کشورها اعدام محمدمهدی کرمی و محمد حسینی را محکوم کردند و خواهان پایان سرکوب معترضان شدند.

اتحادیه اروپا اعدام محمدمهدی کرمی و محمد حسینی را نشانه دیگری از سرکوب خشونت‌آمیز اعتراضات در ایران دانست و اعلام کرد که از اعدام آنان به شدت شوکه شده است. اتحادیه اروپا از مقامات جمهوری اسلامی خواست که بدون تاخیر احکام اعدام صادر شده برای معترضان را لغو کنند.

وزیر خارجه کانادا گفته است رژیم ایران باید به چنین احکان وحشیانه و غیرانسانی پایان دهد.

وزیر خارجه فرانسه اعدام محمدمهدی کرمی و محمد حسینی را «منزجر کننده» خواند و گفته است ما در هر مکان و در هر شرایطی با مجازات اعدام مخالفیم.

وزیر خارجه بریتانیا هم اعدام محمدمهدی کرمی و محمد حسینی را «نفرت‌انگیز» خوانده و تاکید کرده است که ایران باید فوراً به خشونت علیه مردم خود پایان دهد.

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران نیز گفته است که از اعدام دو جوان ایرانی دیگر توسط رژیم ایران پس از محاکمه‌های ساختگی آنها وحشت‌زده شده است. او خواهان توقف این اعدام‌ها شده و گفته است امریکا و دیگر کشورها در سراسر جهان به پاسخگو کردن رهبری ایران ادامه خواهد داد.

وزیر خارجه هالند همچنین در واکنش به اعدام محمدمهدی کرمی و محمد حسینی در توییتی اعلام کرد که سفیر جمهوری اسلامی را احضار می‌کند. او از کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواست که اقدام مشابهی را انجام دهند.

وزیر خارجه آلمان هم گفته است که محمدمهدی کرمی و محمدحسینی به دار آویخته شدند، زیرا نمی‌خواستند تسلیم اقدامات وحشیانه و غیرانسانی رژیم ایران شوند. آنالنا بربوک افزوده است که این کشور اتحادیه اروپا را ترغیب به افزایش بیشتر فشار بر تهران می‌کند.

خبرگزاری قوه قضاییه جمهوری اسلامی اعلام کرد احکام اعدام محمدمهدی کرمی و سیدمحمد حسینی به اجرا درآمد و این دو نفر در ارتباط با پرونده کشته شدن یک بسیجی به نام روح‌الله عجمیان، بامداد شنبه ۱۷ جدی به دار آویخته شدند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
وادی رقابت
سپړنه
خبرها

رادیو

پادکست‌ها