جان بولتن به افغانستان اینترنشنال: امریکا باید از مقاومت علیه طالبان حمایت کند

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۰/۲۰

مشاور پیشین امنیت ملی امریکا می‌گوید طالبان تغییر نکرده‌اند و در بیست سال گذشته حتی تندروتر از پیش شده‌اند.

جان بولتن در گفتگو با افغانستان اینترنشنال افزود که تنها راه این است که امریکا از مقاومت علیه طالبان حمایت کند و باید به مردم اجازه داد سرنوشت خود را به دست بگیرند.

مشاور پیشین امنیت ملی امریکا تاکید کرد که مقاومت علیه طالبان در حال افزایش است و باید آن را جدی گرفت. به گفته آقای بولتن مردم افغانستان طالبان را انتخاب نکرده‌اند، بلکه این گروه بر آن‌ها تحمیل شده است.

آقای بولتن در پاسخ به پرسشی در مورد احمد مسعود، رهبر جبهه مقاومت ملی گفت: «فکر می‌کنم هنوز زود است در این مورد صحبت کرد [...] اما در روزهای نخست آغاز این حرکت علیه طالبان در پنجشیر هیچ‌کس تصور نمی‌کرد آن‌ها دوام بیاورند. اما آن‌ها توانستند دوام بیاورند و بر فضای حاکم تاثیر بگذارند.»

او با اشاره به توافقنامه دوحه میان طالبان و امریکا گفت این گروه به محتوای آن اعتقاد ندارد و به آن عمل نخواهد کرد. او افزود طالبان همان کاری را می‌کند که از قبل قابل پیشبینی بود. به گفته جان بولتن هیچ چیزی وجود ندارد که بتوان بر سر آن با طالبان کنار آمد.

بولتن می‌گوید بدون شک مقاومت علیه طالبان در افغانستان ادامه پیدا خواهد کرد، اما نداشتن حمایت و روابط بین‌المللی این روند را دشوار می‌سازد.

مشاور پیشین امریکا تصمیم واشنگتن به خروج از افغانستان را «فاجعه‌بار» خواند و گفت زمان زیادی را در برخواهد گرفت تا بتوان این «اشتباه» را تصحیح کرد.

این مقام سابق حکومت امریکا در بخشی از صحبت‌هایش در مورد پاکستان گفت که اسلام‌آباد باید پی ببرد که با حمایت از طالبان، مرتکب اشتباه شده است. او افزود که پاکستان باید بداند که اگر تروریسم را رد کند، برای همه بهتر خواهد بود.

خبرها
جهان‌نما
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید