معصوم استانکزی: انتقال داعش به شمال افغانستان، «افسانه‌ای» برای توجیه حمایت از طالبان بود

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۲۲

رئیس استخبارات حکومت غنی روز چهارشنبه گفت که موضوع انتقال داعش به شمال افغانستان برای بی‌ثبات کردن آسیای میانه واقعیت نداشت و آن را «افسانه» خواند.

استانکزی در مصاحبه با افغانستان اینترنشنال گفت که روسیه و ایران با استفاده از این موضوع از طالبان حمایت کردند.

بحث انتقال داعش به شمال افغانستان را عمدتاً مقامات روسی مطرح کردند و هنوز هم باور دارند که امریکا این طرح را دنبال می‌کند. این اظهارات مقامات روسی باعث شد که کشورهای همسایه افغانستان نیز نسبت به چنین طرحی نگران باشند.

همچنان، استانکزی نفوذ «ستون پنجم» طالبان در دولت و نیروهای امنیتی پیشین افغانستان را رد کرد که بارها در پارلمان پیشین افغانستان مطرح شده بود. با این حال، او بدون افشا کردن نامی، اذعان کرد که طالبان در داخل افغانستان شبکه‌های نفوذی خود را داشتند و با افرادی در تماس بودند.

معصوم استانکزی از مهره‌های کلیدی حکومت غنی بود و از سوی او به عنوان سرپرست تیم مذاکرات با طالبان تعین شده بود. اما او اذعان کرد که نه امریکایی‌ها و نه طالبان، اهمیتی به مذاکره با حکومت افغانستان نمی‌دادند. به گفته استانکزی، دو طرف می خواستند اول اختلافات خود را حل کرده و به توافق برسند.

او با همان لحن آرام همیشگی خود گفت: «وقتی قدرت‌های بزرگ تصمیم می‌گیرند، پشت حرف دیگران نمی‌گردند.»

در زمان کار استانکزی به عنوان رئیس سازمان امنیت افغانستان، طالبان توانستند چند عملیات انتحاری بزرگ، از جمله در چارراهی زنبق در سال ۱۳۹۶ که دستکم ۹۰ نفر کشته و ۴۶۳ زخمی بر جای گذاشت، در کابل انجام دهند. او در طول مصاحبه از بحث روی اشتباهات حکومت و به خصوص شخص غنی طفره رفت و گفت که افراد دیگر نیز در اشتباهاتی که منجر به ناکامی و سقوط دولت شد، دست داشتند.

او گفت: «اگر تنها گناه ما می‌بود و همه تصمیم‌گیری به دست ما می‌بود، در آن صورت باید ما محاکمه می‌شدیم.»

از نظر رئیس پیشین امنیت ملی، اختلافات سیاسی و اجتماعی در داخل کشور باعث ناکامی و سقوط دولت شد. او گفت که همه مصروف تخریب نهادهای دولت بودند و «دموکراسی نیم‌بند ما بیشتر به انارشی می‌ماند.»

با این حال، او اذعان کرد که مشکل حکومت غنی و دیگر حکومت‌های افغانستان «انحصارگرایی» بوده و از «تمرکززدایی قدرت برای توازن میان مرکز و ولایات» حمایت کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
گفت‌وگوی ویژه
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.