بیش از ۱۰۰ عضو پارلمان اروپا خواستار اقدامات شدیدتر علیه ایران شدند

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۲۲

۱۱۸ عضو پارلمان اروپا طی نامه‌ای به جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، اقدامات کنونی این اتحادیه علیه ایران را ناکافی دانسته و خواهان فشار بیشتر بر این کشور شدند.

آنها با «وحشیانه» خواندن اعدام معترضان در ایران، خواهان گنجاندن سپاه به لیست گروه‌های تروریستی شدند.

اضافه شدن سپاه پاسداران، قدرتمندترین نهاد نظامی جمهوری اسلامی، به فهرست گروه‌های تروریستی کشورها یک بحث داغ در میان حکومت‌های غربی است. ایالات متحده در زمان حکومت ترامپ سپاه پاسداران را به لیست گروه‌های تروریستی خود افزود.

این نمایندگان خواستند که تحریم‌های اتحادیه اروپا شامل تمام مقامات عالیرتبه جمهوری اسلامی مانند علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور ایران، محمد جعفر منتظری، دادستان کل شود و آنها در لیست افراد مسئول کشتار گنجانده شوند.

سرکوب معترضان و اعدام برخی آنان در روزهای اخیر خشم نمایندگان اروپایی را برانگیخته است. در عین حال، آنها از نقش مخرب ایران در جنگ روسیه نیز شاکی اند.

ایران در یکسال گذشته به یکی حامیان تسلیحاتی مهم روسیه در اوکراین بدل شده است. ایران با صدور پهپادهای مرگبار شاهد خسارات زیادی بر حکومت اوکراین، به خصوص تاسیسات انرژی آن وارد کرده است.

نمایندگان پارلمان اروپا همکاری ایران با روسیه در جنگ علیه اوکراین را نیز نکوهش کردند و در این نامه نوشتند که ایران به روسیه کمک می‌کند تا مردم ملکی کشته و تاسیسات زیربنایی اوکراین ویران شود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
سپړنه
خبرها
فرهنگ افغانستان

رادیو

پادکست‌ها