داکتران بدون مرز: هیچ تضمین رسمی وجود ندارد که بتوانیم به کار خود در افغانستان ادامه دهیم

جمعه ۱۴۰۱/۱۰/۲۳

داکتران بدون مرز می‌گوید که با تصمیم طالبان مبنی بر ممنوعیت کار زنان در سازمان‌های غیردولتی، آینده بیماران زن و کارکنان صحی در افغانستان به خطر افتاده است.

این نهاد گفته است با وجود معافیت کارمندان صحی، هیچ تضمین رسمی وجود ندارد که آنها بتوانند بدون مانع به کار خود ادامه دهند.

داکتران بدون مرز گفته که بسیاری از مردم افغانستان برای خدمات پزشکی و سایر نیازهای اساسی به کمک‌های بشردوستانه و حمایت سازمان‌های غیر دولتی وابسته هستند.

به گفته این نهاد مشارکت کارکنان زن سازمان‌های غیردولتی در ارائه خدمات صحی کاملاً ضروری است. داکتران بدون مرز می‌گید زنان بیش از ۵۱ درصد از کادر پزشکی این نهاد در افغانستان را تشکیل می‌دهند که شامل نزدیک به ۹۰۰ پزشک، پرستار و سایر متخصصان می‌شود.

داکتران بدون در این بیانیه که روز جمعه صادر کرد،‌ اقدام طالبان را محکوم کرده است. این نهاد گفت بسیاری از زنانی که با این نهاد کار می‌کنند نیز ناامیدی و ترس خود را از آینده ابراز کرده‌اند.

در این بیانیه آمده است: «در شفاخانه، ما بیماران زیادی داریم که زن هستند. وقتی بیمار می‌شوند یا نیاز به زایمان دارند، باید جایی برای رفتن داشته باشند.»

فرزانه، یک زن افغان که با داکتران بدون مرز کار می کند، گفت: اگر طالبان از کار کردن کارمندان زن جلوگیری کند، هیچ کس نمی تواند از آنها مراقبت کند.

در این بیانیه همچنین آمده است: «سلامت یک زن بر سلامت کل خانواده او تأثیر می‌گذارد. در صورت عدم دسترسی به خدمات قبل و بعد از زایمان، زندگی کودکان نیز به خطر می‌افتد. این ممنوعیت فقط زنان را تحت تأثیر قرار نخواهد داد، بلکه کشور را تحت تأثیر قرار خواهد داد.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبر
جهان‌نما
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها