امریکا از شورای امنیت خواست با تصویب قطعنامه‌ای طالبان را وادار به لغو تصمیم‌های اخیرش کند

جمعه ۱۴۰۱/۱۰/۲۳

امریکا خواستار تصویب قطعنامه‌ای از سوی شورای امنیت شده است که از طالبان می‌خواهد ممنوعیت‌ کار زنان در سازمان‌های امدادی و تحصیل در دانشگاه‌ها و مکاتب را لغو کند.

پیشتر، ۱۱ عضو شورای امنیت با صدور بیانیه‌ای از طالبان خواستند تا تمام اقدامات ظالمانه علیه زنان و دختران را لغو کند.

اعضای این شورا روز جمعه به درخواست امارات متحده و جاپان تشکیل جلسه دادند تا در مورد تصمیم‌های اخیر طالبان بحث کنند.

لیندا توماس-گرینفیلد، نماینده امریکا در سازمان ملل از اعضای شورای امنیت خواسته که با توجه به وخامت اوضاع در افغانستان، باید به اتفاق آرا قطعنامه‌ای را برای محکوم کردن تصمیم‌های اخیر طالبان تصویب کنند و خواستار لغو فوری آن شوند.

هنوز مشخص نیست که آیا همه اعضا از چنین اقدام رسمی شورا حمایت خواهند کرد یا خیر. یک قطعنامه برای تصویب نیاز به ۹ رأی موافق و بدون وتوی روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه یا ایالات متحده دارد.

شورای امنیت ماه گذشته با اتفاق آرا با بیانیه‌ای غیررسمی موافقت کرد که در آن خواستار مشارکت کامل، برابر و معنادار زنان و دختران در افغانستان شد و ممنوعیت حضور زنان در دانشگاه‌ها یا کار برای سازمان‌های کمک رسان را محکوم کرد.

پیش از نشست روز جمعه، ۱۱ عضو شورای امنیت - از جمله امریکا، بریتانیا و فرانسه - با صدور بیانیه‌ای مشترک از طالبان خواستند تا تمام اقدامات ظالمانه علیه زنان و دختران را لغو کند.

طالبان به تاریخ ۲۴ ماه گذشته (دسامبر) با صدرو فرمانی زنان را از کار در سازمان‌های غیر دولتی منع کرد. پیش از آن،‌در اوایل دسامبر این گروه دروازه دانشگاه‌ها را به روی دختران بستند.

گروه طالبان دختران بالاتر از صنف ۶ را در ماه مارچ سال ۲۰۲۲ از رفتن به مکاتب منع کردند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
گفت‌وگوی ویژه
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.