امراالله صالح: تحریم دائم و یا موقت تیم کریکت افغانستان در مسابقات خارجی گام مثبت است

جمعه ۱۴۰۱/۱۰/۲۳

معاون اول رئیس‌جمهور پیشین افغانستان می‌گوید تحریم دائمی و یا موقت تیم کریکت افغانستان در مسابقات خارجی گام مثبت است.

امرالله صالح در یادداشتی نوشت دیدار چندی پیش تیم کریکت با سراج‌الدین حقانی، وزیر داخله طالبان و خاموشی اعضای تیم کریکت در برابر مظالم طالبان مایه شرمساری است.

اعضای تیم ملی کریکت افغانستان در سپتامبر سال ۲۰۲۲ با سراج‌الدین حقانی، وزیر داخله طالبان دیدار کردند که با واکنش تند کاربران و فعالان حقوق بشر مواجه شد.

زبیده اکبر، فعال حقوق بشر از بازیکنان تیم کریکت پرسیده بود: چه نقطه وصلی بین شما و یک تروریست وجود دارد؟ چگونه می‌توانید از خون صدها قربانی حملات انتحاری حقانی چشم‌پوشی کنید؟

سراج الدین حقانی در ماه حوت ۱۴۰۰ در یک سخنرانی در قندهار اعلام کرد که تنها ۱۰۵۰ نفر از اعضای گروه او، یعنی شبکه حقانی در یک و نیم دهه گذشته حملات انتحاری انجام داده‌اند.

او بعد از ورود طالبان به کابل بارها با خانواده‌های عاملان حملات انتحاری دیدار کرده و از عملیات انتحاری که او آن را "عملیات استشهادی" می‌خواند، ستایش کرده است.

امرالله صالح خطاب به تیم کریکت افغانستان پرسیده: آیا حساب کرده‌اید که طالب‌ها چه تعداد انسان‌های بیگناه و مظلوم را کشته‌اند؟

آقای صالح در یادداشتی در فیسبوک خود می‌گوید: «اشتراک تیم کریکت افغانستان در ضیافت حقانی، گرفتن عکس‌‌های یادگاری با تبسم و خنده و خموشی در برابر تمام جهالت و مظالم طالبان از جمله منع آموزش و تعلیم برای دختران مایه نومیدی و شرمساریست.»

او تاکید کرده که با تحریم تیم کریکت در مسابقات خارجی، اینها بدانند که ارزش‌های انسانی و شرافت مسلکی مقدم‌تر از هر چیز دیگر است.

این اظهارات در حالیست که آسترالیا اعلام کرده به دلیل محدودیت‌های طالبان بر زنان و دختران افغانستان، مسابقه کریکت با افغانستان را لغو کرده است.

این مسابقه قرار بود دو ماه دیگر در امارات متحده عربی برگزار شود.

خبرها
خبرها
دست خدا در اقتصاد ترکیه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید