واکنش‌ها به لغو بازی کریکت افغانستان؛ از نقد روابط صمیمی با طالبان تا سپاس از استرالیا

شنبه ۱۴۰۱/۱۰/۲۴

اقدام تیم کریکت استرالیا برای لغو مسابقه‌اش با افغانستان با واکنش‌های گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی مواجه شده است.

شمار گسترده‌ای از کاربران شبکه‌های اجتماعی از تیم کریکت استرالیا بخاطر «حمایت از حقوق بشری زنان و دختران افغانستان» سپاسگزاری کرده‌اند.

شماری دیگر تصویر دیدار سراج‌الدین حقانی، وزیر داخله طالبان با بازیکنان تیم کریکت افغانستان را منتشر کرده و گفته‌اند این عکس «رابطه صمیمانه تیم کریکت با یک گروه تروریستی»‌ را نشان می‌دهد.

دو روز پیش تیم کریکت استرالیا اعلام کرد که مسابقه‌اش با تیم کریکت افغانستان را در اعتراض به وضع محدودیت‌های ظالمانه علیه زنان لغو می‌کند.

بورد کریکت افغانستان در واکنش به این تصمیم از استرالیا خواست با ورزش برخورد سیاسی نکند.

رئیس بورد کریکت استرالیا در واکنش به این اظهارات گفت حمایت از حقوق بشر موضع سیاسی نیست.

مواضعی که واکنش‌های گسترده شهروندان افغانستان را نیز در پی داشته است.

شفیقه خپلواک، شاعر مشهور زبان پشتو از بازیکنان تیم کریکت افغانستان پرسیده است آیا اینکه بیش از نیمی از مردم افغانستان از تحصیل، کار، فعالیت اجتماعی، سیاسی و اقتصادی محروم اند به نظر شما یک موضوع سیاسی است؟

خانم خپلواک تصریح کرده است که محدودیت‌های وضع شده در برابر زنان «یک فاجعه انسانی است.»

سالم وحدت، جنرال قونسل سابق افغانستان در شهر ونکوور کانادا با انتشار تصویر دیدار رهبر شبکه حقانی با بازیکنان تیم کریکت افغانستان نوشته است: «تیم کریکت افغانستان بدون توجه به محدودیت‌های اعمال شده برای زنان افغانستان در کنار گروه تروریستی حقانی و در مقابل مردم قرار گرفته‌اند.»

آقای وحدت نوشته است که نمایندگان کریکت هیچ کشوری نباید با تیمی مسابقه بدهند که «از یک گروه تروریستی حمایت می‌کند.»

فرشته عباسی، پژوهشگر دیده‌بان حقوق بشر با انتشار توییتی از تیک کریکت استرالیا نوشته است رهبران طالبان باید بدانند که هر عملی عواقبی در پی دارد.

مریم سلیمان‌خیل، عضو سابق مجلس نمایندگان افغانستان با سپاسگزاری از تیم کریکت استرالیا گفته است اقدام عملی شما بیش از الفاظ رهبران فیمینیست در جهان برای دختران افغانستان معنی دارد.

انیسه شهید، خبرنگار می‌گوید در حالی که تیم کریکت افغانستان در کنار سراج‌الدین حقانی ایستاد، بازیکنان تیم کریکت استرالیا در کنار دختران و زنان افغانستان ایستادند.

پربیننده‌ترین‌ها

سودان، انقلاب زنان
جهان‌نما
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید