والدین امدادگر کشته‌شده در آدم‌ربایی طالبان، به انتقال دختران محروم از تحصیل کمک می‌کنند

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۰/۲۷

یک نهاد خیریه بریتانیایی در تلاش است شماری از دختران محروم از تحصیل در افغانستان را به اسکاتلند انتقال دهد.

این نهاد از سوی پدر و مادر لیندا نورگرو، امدادگر جوانی تاسیس شده که در سال ۲۰۱۰ توسط طالبان در ولایت کنر ربوده و در جریان عملیات نجات کشته شد.

گروه طالبان که در پی توافق صلح با امریکا،‌ در افغانستان به قدرت رسیده، در ماه قوس امسال، دختران دانشجو را از ادامه تحصیل در دانشگاه‌ها محروم کرد.

لورنا و جان نورگرو، مادر و پدر امدادگر کشته‌شده بریتانیایی که به نام و یاد او یک نهاد خیریه راه‌اندازی کرده‌اند، می‌خواهند به شماری از دانشجویان دختر رشته پزشکی در افغانستان کمک کنند تا در دانشگاه‌های اسکاتلند ادامه تحصیل دهند.

این نهاد امدادگر که پیش از این هم به انتقال زنان و خانواده‌های افغانستان به بریتانیا کمک کرده، می‌گوید اکنون ایمیل‌های زیادی از دختران محروم از تحصیل در افغانستان دریافت کرده که می‌خواهند برای ادامه تحصیل به بریتانیا بیایند.

عکس‌ها از بنیاد لیندا نورگرو lindanorgrovefoundation.org

بنیاد لیندا نورگرو یک ماه پس از کشته شدن این امدادگر ۳۵ ساله بریتانیایی، در نوامبر سال ۲۰۱۰ در جزیره لوئیس اسکاتلند (شمال بریتانیا) تاسیس شد.

این نهاد پیش از سقوط افغانستان هم برای بهبود شرایط زندگی زنان این کشور،‌ به ویژه فراهم کردن زمینه آموزش دختران کمک می‌کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

بحث روز
جهان‌نما
دیدگاه
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.