درس از اشتباهات در افغانستان؛ سازمان ملل و دیپلمات‌های سابق به‌دنبال چارچوب جدید صلح هستند

جمعه ۱۴۰۱/۱۰/۳۰

گروهی از دیپلمات‌ها، دولتمردان سابق و مقام‌های سازمان ملل به دنبال حمایت سیاسی از چارچوب جدید حل و فصل درگیری‌ها هستند که می‌تواند «از اشتباهات گذشته مانند افغانستان و مالی» جلوگیری کند.

بیش از ۵۰ درگیری فعال در جهان وجود دارد که حدود ۲ میلیارد نفر را تحت تأثیر قرار داده است.

اما طرفداران این چارچوب، که به تازگی یک دوره مشاوره دو ساله را در ده‌ها کشور تکمیل کرده‌اند، می‌گویند که کارگزاران صلح استراتژی اشتباهی را به کار می‌گیرند.

برت کوندرس، نماینده سابق مالی در سازمان ملل در حاشیه نشست این مقام‌ها در جنیوا گفت که در حال حاضر کارگزاران صلح ایده‌های نادرست ثبات را به کار می‌گیرند و سپس به سرعت از آن خارج می‌شوند. «شما این را در افغانستان می‌بینید، در مالی می‌بینید. این اشتباه است.»

پس از خروج امریکا و دیگر بازیگران غربی از افغانستان، طالبان در آگست ۲۰۲۱ قدرت را در این کشور به‌دست گرفتند. خروج فرانسه از مالی در سال گذشته نیز منجر به خروج گسترده‌تری از یک نیروی حافظ صلح سازمان ملل از این کشور شد که با شورش‌های مدوام اسلام‌گرایان رو به‌رو است.

ایو داکورد، مقام سابق شماره ۲ کمیته بین‌المللی صلیب سرخ هم گفت که بسیار مهم است فرآیندهای صلح از رهبری خارجی‌ها بیرون شده و به "بازیگران محلی" سپرده شود.

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید