طالبان به نقل از امینه محمد: سازمان ملل روابط طالبان با جامعه جهانی را تقویت می‌کند

جمعه ۱۴۰۱/۱۰/۳۰

طالبان می‌گوید معاون دبیرکل سازمان ملل در دیدار با مقامات این گروه در قندهار گفته است که سازمان ملل با تمام قدرت متعهد است روابط طالبان با جامعه جهانی را بهبود ببخشد و تقویت کند.

حاجی زید، سخنگوی والی طالبان گفت که امینه محمد این موضوع را در دیدار با مقامات این گروه گفته است.

سازمان ملل تاکنون در مورد این دیدار و در خصوص اظهارات امینه محمد توضیح نداده است.

به نقل از بیانیه طالبان، معاون دبیرکل سازمان ملل همچنین افزود که ارایه کمک‌های بشردوستانه به افغانستان را ادامه می‌دهند. به گفته او سازمان ملل در سال گذشته به ۲۳ میلیون نفر در افغانستان امدادرسانی کرده و قرار است امسال به افراد بیشتری کمک کند.

سخنگوی والی طالبان در قندهار در رشته توییتی گفت که حیات‌الله مبارک، معاون والی طالبان در دیدار با امینه محمد گفته است که با تسلط طالبان صلح در افغانستان برقرار شده و «فساد اداری و اخلاقی» از بین رفته است.

این مقام طالبان در قندهار همچنین خواستار واگذاری کرسی افغانستان در سازمان ملل به طالبان شده است. حیات‌الله مبارک از سازمان ملل خواست که نام‌های اعضای این گروه از فهرست سیاه نیز حذف شود.

معاون والی طالبان در این نشست همچنین گفته است که امنیت در افغانستان تامین است و طالبان خواهان روابط با جهان است.

در حالیکه دختران از رفتن به مکتب و دانشگاه منع اند، آمار فقر و بیکاری در افغانستان به طور بی‌سابقه افزایش یافته و شهروندان از فقدان خدمات عمومی شکایت دارند، معاون والی طالبان در قندهار در دیدار با معاون دبیرکل سازمان ملل همچنین گفته است که مردم با طالبان «همدل»‌ و «از نظام خرسندند.»

در حال حاضر مکاتب و دانشگاه‌ها به روی دختران توسط طالبان بسته شده است. این اقدام سبب خشم و نارضایتی گسترده علیه طالبان در سطح داخلی و خارجی شده است.

هرچند طالبان ادعا می‌کند که امنیت در افغانستان تامین است، در واقعیت اما افغانستان پس از طالبان همواره شاهد حملات تروریستی عمدتاً‌ از سوی داعش بوده است. در یکی از آخرین موارد، دست‌کم بیست نفر در نتیجه حمله انتحاری در پیش وزارت خارجه کشته شدند.

از سویی هم، با فرا رسیدن زمستان سرد همزمان با افزایش فقر، شماری زیادی از خانواده‌ها قادر نیستند غذا و مواد گرم‌کننده برای خانه‌های‌شان فراهم کنند. طالبان تایید کرده‌اند که ۷۸ نفر از شدت سرما در افغانستان جان باخته‌اند.

پس از ممنوعیت کار زنان در موسسات غیردولتی از سوی طالبان، معاون دبیرکل سازمان ملل برای گفتگو با مقامات طالبان وارد افغانستان شد. در روزهای اخیر این مقام سازمان ملل با شماری از رهبران طالبان در کابل دیدار کرده و خواهان لغو تصمیم طالبان در خصوص کار زنان شده است.

جهان‌نما
دیدگاه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید