استقبال گسترده از اقدام پارلمان اروپا در تروریست شناختن سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران

جمعه ۱۴۰۱/۱۰/۳۰

در حالی که تصویب قطعنامه تروریستی شناختن سپاه پاسداران ایران در پارلمان اروپا با استقبال گسترده جهانی همراه شده است، مقامات اتحادیه اروپا از بسته‌های تحریمی جدید علیه جمهوری اسلامی خبر دادند.

در همین حال، سایر تلاش‌ها برای منزوی کردن جمهوری اسلامی در نقاط مختلف جهان ادامه دارد.

خبرگزاری رویترز به نقل از دو منبع گزارش داد که اتحادیه اروپا قرار است روز دوشنبه چهارمین بسته تحریمی علیه جمهوری اسلامی را تصویب کند.

بر اساس این گزارش، نام ۳۷ شخص جدید به‌دلیل نقض حقوق بشر در فهرست سیاه قرار خواهد گرفت.

یک دیپلومات اروپایی به خبرگزاری رویترز گفت که تحریم سپاه به عنوان یک سازمان تروریستی در دستور جلسه روز دوشنبه وزرای خارجه اتحادیه اروپا سپاه پاسداران قرار ندارد، اما این اقدام علیه سپاه در بسته پنجم تحریم‌ها در دست بررسی است.

رویترز همچنین به نقل از منابع آگاه گزارش داد فرانسه که پیش‌تر درباره قرار دادن سپاه پاسداران ملاحظاتی داشت، موضع خود را تغییر داده و در حال حاضر از این اقدام حمایت می‌کند.

وپكه هويكسترا، وزیر خارجه هلند، نیز با تاکید بر افزایش تحریم‌ها علیه کسانی که در نقض حقوق بشر در ایران نقش دارند گفت: «هلند با قاطعیت از تروریست شناخته شدن سپاه پاسداران استقبال می‌کند. برداشتن این گام به تعهد مشترک همه کشورهای اتحادیه اروپا نیاز دارد.»

از سوی دیگر، روبرتا متسولا، رییس پارلمان اروپا، در توییتی با اشاره به نام محسن شکاری، مجیدرضا رهنورد، محمدمهدی کرمی و محمد حسینی، معترضان اعدام‌شده در ایران،‌ نوشت: «نام آن‌ها را به خاطر بیاورید.»

متسولا با اشاره به اینکه این معترضان به خاطر «مبارزه برای صلح، آزادی و طلب دموکراسی»‌ اعدام شدند، گفت این اعدام و سرکوب نمی‌تواند ادامه یابد و جمهوری اسلامی باید سرکوب را متوقف و مجازات اعدام را تعلیق کند.

تئو فرانکن، نماینده پارلمان و وزیر پیشین مهاجرت بلژیک، نیز تصویب قطعنامه پارلمان اروپا برای تروریستی اعلام کردن سپاه را «خبری خوب» خواند و در توییترش نوشت:‌ «اروپا از معترضان در ایران حمایت و از ایرانیان خارج کشور محافظت خواهد کرد. آن‌ها شهروندان اروپایی هستند. شهروندان ما!»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
وادی رقابت
سپړنه
خبرها

رادیو

پادکست‌ها