مخالفت سیما سمر با پوشش اجباری طالبان؛ "افغانستان نمی‌تواند مقدس‌تر از مکه باشد"

جمعه ۱۴۰۱/۱۰/۳۰

رئیس اسبق کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در مخالفت با پوشش اجباری طالبان می‌گوید حتی در مکه که مقدس‌ترین مکان مسلمان‌هاست، روی زنان پوشیده نیست.

سیما سمر در گفتگو با هارون نجفی‌زاده در برنامه میدان تلویزیون افغانستان اینترنشنال گفت که افغانستان نمی‌تواند مقدس‌تر از مکه باشد.

او حذف زنان از آموزش و زندگی اجتماعی را خلاف اسلام و خلاف ارزش‌های بشری خواند و گفت که دین اسلام "به صورت بسیار روشن گفته که تمام انسان‌ها با کرامت مساوی خلق شده‌‌اند.“

خانم سمر در گفتگوی ویژه با هارون نجفی‌زاده در برنامه میدان تلویزیون افغانستان اینترنشنال، در رابطه با سیاست حذفی طالبان علیه زنان گفت که هیچ کشوری تک‌جنسیتی نیست و این سیاست در افغانستان هم دوام نخواهد آورد.

سیما سمر مهمان هارون نجفی‌زاده در برنامه میدان

او افزود حکومتی که از طرف مردم پذیرفته نباشد مشروعیت ندارد و همه شهروندان افغانستان باید برای تعیین سرنوشت خود سهم بگیرند.

رئیس سابق کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان با تاکید بر این که رژیم‌های دیکتاتور دوام نمی‌آورند گفت که مقاومت برای تغییر وضعیت موجود در هر خانواده انجام می‌شود و همه شهروندان باید برای احترام به کرامت انسانی و حفظ حقوق انسانی مشارکت کنند.

سیما سمر در پاسخ به پرسشی درباره علت سقوط دولت پیشین افغانستان گفت که از نظر او فساد اداری در مرحله اول و پس از آن فقر از عوامل اصلی بود که باعث شد تا افغانستان به دست طالبان سقوط کند.

او همچنین ادامه کشمکش و عدم پشتیبانی مردمی از حکومت را نیز از دلایل افتادن کشور به دست طالبان خواند.

ناکامی برنامه عدالت انتقالی

خانم سمر مطرح شدن و آشنایی مردم با مفهوم عدالت انتقالی را از کارهای کمیسیون مستقل حقوق بشر خواند و گفت که طرح اجرای عدالت درباره مرتکبین جرایم جنگی به دلیل پاس شدن قانون معافیت از سوی پارلمان افغانستان، نتوانست از لحاظ قانونی عملی شود.

به گفته خانم سمر، پس از تصویب قانون معافیت از سوی دو مجلس افغانستان و این موضوع که هیچ کسی حق ندارد در این خصوص مورد پاسخگویی قرار بدهد در نشریه وزارت عدلیه به صورت رسمی چاپ شد.

رئيس اسبق کمیسیون حقوق بشر افغانستان گفت که او بارها درباره کارکرد کمیسیون با رئیس‌جمهور وقت افغانستان، زلمی خلیل‌زاد، نماینده امریکا و عبدالله عبدالله دیدار و گفتگو داشته است. خانم سمر گفت: این که معامله در کجا صورت گرفت، مردم افغانستان آن را می‌فهمند.

او درباره دستاوردهای کمیسیون حقوق بشر گفت که این نهاد توانسته موارد تخلفات حقوق بشری را طی گزارش‌های متعددی مستند کند و تمامی این گزارشات هنوز وجود دارد.

خانم سمر در ادامه این گفتگو، در ارتباط با تهدیدهای امنیتی علیه شهروندان هزاره افغانستان نیز گفت که حملات هدفمند علیه هزاره‌ها «یک اقدام برای نسل‌کشی است.»

خبرها
نان‌آوران - فصل دوم
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید