وزیر خارجه چین به متقی: از اجرای سیاست‌های میانه‌رو داخلی و خارجی حمایت می‌کنیم

شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۰۱

وزیر خارجه چین در تماس تلفنی با وزیر خارجه طالبان گفته چین از حکومت موقت طالبان برای ایجاد یک چارچوب سیاسی فراگیر، اجرای سیاست‌های میانه‌رو داخلی و خارجی حمایت می‌کند.

کین گانگ تاکید کرده چین به دنبال نفود در افغانستان نیست و به استقلال و تمامیت ارضی افغانستان احترام می‌گذارد.

طالبان تاکنون در مورد این تماس تلفنی اظهار نظر نکرده است.

براساس اعلامیه وزارت خارجه چین، کین گانگ در این تماس تلفنی به امیرخان متقی گفته است که با نزدیک شدن فصل بهار، این کشور به امنیت پرسنل، نهادها و پروژه‌های خود در افغانستان اهمیت زیادی قایل است دارد.

وزیر خارجه چین در حالی بر تامین امنیت پرسنل و نهادهای این کشور در افغانستان تاکید می‌کند که اخیراً گروه داعش به محل اقامت شهروندان چینی در کابل حمله کردند.

امیرخان متقی در این تماس تلفنی گفته است این گروه اجازه نخواهد داد هیچ نیرویی از خاک افغانستان به فعالیت‌هایی دست بزند که دوستی میان دو کشور را تضعیف می‌کند و به منافع چین آسیب برساند. وزیر خارجه طالبان در خصوص نگرانی چنین در مورد امنیت نهادهای این کشور افزوده است که طالبان «قاطعانه تمام اشکال تروریسم را سرکوب می‌کند و اقدامات موثری را برای تضمین امنیت پرسنل و نهادهای چین در افغانستان انجام خواهد داد.»

چین از جمله کشورهای است که روابط نزدیکی با گروه طالبان دارد و در بیش از یک سال گذشته در بخش استخراج منابع طبیعی افغانستان سرمایه‌گذاری کرده است. اخیراً یک شرکت چینی قراداد استخراج نفت حوزه آمو دریا را برای بیست و پنج سال با طالبان امضا کرد.

تمرکز چین بر افغانستان سبب شده است شماری از جمله دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین امریکا از نفوذ چین در افغانستان اظهار نگرانی کند.

با این حال، در بیانیه‌ وزارت خارجه چین آمده است که کین گانگ در این تماس تلفنی به وزیر خارجه طالبان گفته است که چین به توسعه روابط دوستانه با افغانستان اهمیت می‌دهد و به استقلال، حاکمیت و تمامیت ارضی افغانستان احترام می‌گذارد. در این بیانیه آمده است که چین «به باورهای مذهبی و آداب مردم افغانستان احترام می‌گذارد، هرگز در امور داخلی افغانستان دخالت نمی‌کند، به دنبال هیچ‌گونه نفوذ و منافع خودخواهانه در افغانستان نیست.»

کین گانگ همچنین گفته است چین از «دولت موقت افغانستان» برای ایجاد یک چارچوب سیاسی فراگیر، اجرای سیاست‌های میانه‌رو داخلی و خارجی، مبارزه با تمام اشکال تروریسم» حمایت می‌کند.

این درحالیست که طالبان در حال اجرای سیاست‌های به شدت افراطی در افغانستان است. این گروه زنان را از آموزش و کار محروم کرده و اقلیت‌های قومی و مذهبی را از نهادهای دولتی حذف کرده و بارها با همسایه‌های افغانستان درگیری نظامی را پشت سرگذاشته است.

وزیر خارجه طالبان در این تماس تلفنی گفته است از چین استقبال می‌کند تا نقش مهم‌تری در عرصه بین‌المللی و منطقه ایفا کند.

پس از حمله اخیر انتحاری به کارمندان وزارت خارجه در کابل، وزیران خارجه ایران، پاکستان و اندونیزیا نیز با امیرخان متقی تلفنی گفتگو کردند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
سپړنه
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.