شورای جهانی کریکت ممنوعیت کریکت زنان در افغانستان را بررسی می‌کند

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۰۴

همزمان با افزایش تقاضا برای لغو عضویت افغانستان در شورای جهانی کریکت به علت ممنوعیت ورزش زنان توسط طالبان، این شورا قرار است دو ماه دیگر این مساله را در نشست عمومی خود بررسی کند.

برای باقی ماندن افغانستان در این شورا، تیم زنان کریکت افغانستان باید اجازه فعالیت داشته باشد.

جوف الاردایس، رئیس شورای جهانی کریکت در این مورد به دویچه وله گفت: «هیات مدیره ما از زمان تغییر رژیم [در افغانستان] تحولات را زیر نظر دارد. نگران‌کننده است که در افغانستان هیچ پیشرفتی صورت نمی‌گیرد و این چیزیست که هیات ما در نشست بعدی خود در ماه حوت آن را بررسی خواهد کرد.»

هفته گذشته، سازمان دیده‌بان حقوق بشر از شورای جهانی کریکت خواست تا عضویت تیم افغانستان در این شورا را به دلیل محدودیت‌های طالبان بر زنان لغو کند. پیش‌تر تیم کریکت آسترالیا سه بازی برنامه‌ریزی‌شده‌اش با تیم افغانستان را به همین دلیل لغو کرد.

شورای جهانی کریکت اکنون تحت فشار شدید قرار دارد تا عضویت افغانستان را در این شورا مورد بازبینی قرار دهد.

قبل از این شورای جهانی کریکت در سال ۲۰۲۱ عضویت روسیه را به دلیل حمله این کشور بر اوکراین به حالت تعلیق درآورد و در نهایت در سال ۲۰۲۲ عضویت آن را کاملاً لغو کرد.

در صورت لغو عضویت افغانستان در این شورا، تیم افغانستان حتا در صورت راه یافتن به جام جهانی امسال در هند، نخواهد توانست در مسابقات شرکت کند.

انتشار عکس تیم کریکت افغانستان با رهبر شبکه حقانی که تروریست شناخته شده بین المللی است، در شبکه‌های اجتماعی باعث شد تا انتقادها از این تیم بیشتر شود. کاربران از بی‌توجهی و عدم ابراز همبستگی اعضای تیم کریکت مردان با ورزشکاران زن که اجازه فعالیت را در افغانستان ندارند، انتقاد کردند.

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید