در اقدام متقابل، تهران می‌گوید فهرست تحریم‌های خود علیه اروپا و بریتانیا را اعلام می‌کند

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۰۴

سخنگوی وزارت خارجه ایران موج تازه تحریم‌های اتحادیه اروپا و بریتانیا علیه برخی از نهادها و مقام‌های این کشور را محکوم کرد.

ناصر کنعانی در واکنش به این اقدامات گفت تهران به‌زودی فهرست تحریم‌ها علیه «ناقضان حقوق بشر و مروجان تروریسم» در اتحادیه اروپا و بریتانیا را اعلام می‌کند.

سخنگوی وزارت خارجه ایران روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای تصریح کرد که اقدام اتحادیه اروپا و بریتانیا «نشانه ناتوانی ذهنی آن‌ها از درک درست واقعیت‌های ایران و نیز سردرگمی آنان در قبال اقتدار جمهوری اسلامی است.»

آقای کنعانی افزود که این تحریم‌ها، در عزم آنان برای مقابله با «دخالت و توطیه‌های خارجی» خللی وارد نخواهد کرد. به گفته او حق عمل متقابل در قبال این سیاست‌ها برای جمهوری اسلامی محفوظ است.

جمهوری اسلامی تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا و بریتانیا را ناشی از «استیصال و عصبانیت آنان از شکست فضاحت‌بار اخیر در ایجاد بی‌ثباتی در ایران برغم تلاش‌ها و هزینه‌های سنگین» می‌داند.

موج تحریم‌های جدید علیه جمهوری اسلامی

همزمان با افزایش سرکوب معترضان خیزش‌های سراسری در ایران، اتحادیه اروپا، بریتانیا و امریکا در اقدامی تازه، ده‌ها فرد و چند نهاد حکومت ایران را به فهرست سیاه خود افزودند.

پیشتر وزرای خارجه اتحادیه اروپا درباره تصویب چهارمین بسته تحریم‌های حقوق بشری خود علیه مقام‌ها و نهادهای جمهوری اسلامی به‌دلیل سرکوب معترضان ایرانی در جریان خیزش سراسری علیه جمهوری اسلامی، به توافق رسیدند.

همزمان بریتانیا نیز پنج فرد و دو نهاد وابسته به جمهوری اسلامی را به لیست تحریم‌های حقوق بشری خود اضافه کرد.

همچنین وزارت خزانه‌داری آمریکا روز دوشنبه ۱۰ مقام را در ارتباط با سرکوب خیزش سراسری علیه جمهوری اسلامی در ایران تحریم کرد.

این در حالی است که پارلمان اروپا روز پنجشنبه هفته گذشته با تصویب قطعنامه‌ای از اتحادیه اروپا خواست تا نام سپاه پاسداران را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار دهد. پارلمان اروپا دلیل چنین درخواستی را سرکوب اعتراضات سراسری در ایران و همچنین ارسال پهپاد به روسیه برای به‌کارگیری در جنگ اوکراین اعلام کرد.

اعتراضات سراسری در ایران، با کشته شدن مهسا امینی،‌ دختر کرد ایرانی در بازداشت پولیس گشت ارشاد تهران آغاز شد و همچنان ادامه دارد.

جمهوری اسلامی به هدف سرکوب خیزش‌ها، شماری از معترضان را بازداشت، شکنجه و حتی اعدام کرده است.

بحث روز
خبر ورزشی
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید