بازنشر نسخه‌ای از توافقنامه دوحه از سوی خلیلزاد؛ منتقدان آنرا «توهین به شعور مردم» خواندند

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۰۴

زلمی خلیلزاد در پاسخ به درخواست افغان‌هایی که خواهان نشر «ضمایم پنهان توافق‌نامه دوحه» بودند نسخه‌ای از این توافقنامه را بازنشر کرد.

اقدامی که انتقادهای بسیاری را برانگیخته است.

منتقدان می‌گویند مردم می‌خواهند «ضمایم پنهان» توافقنامه را ببینند، نه چیزی را که قبلاً نشر شده بود.

وزیر سابق مالیه نظام جمهوریت، در واکنش به اقدام نماینده ویژه سابق امریکا می‌گوید که ظاهراً زلملی خلیلزاد تحقیر کردن افغان‌ها را تمام نکرده است.

خالد پاینده در توییتی نوشت که خلیلزاد با این فرض که گویا افغان‌ها نمی‌دانند چه می‌خواهند، به شعور آن‌ها توهین می‌کند.

آقای پاینده افزود: «لطفا کسی به او بگوید که وقتی افغان‌ها می‌گویند محتوای [توافقنامه دوحه] را نمی‌دانند، منظورشان ضمیمه‌های پنهان آن است، نه توافقنامه تسلیم‌دهی عمومی.»

شماری از شهروندان در نیز در زیر توییت زلمی خلیل‌زاد از او انتقاد کرده‌اند.

شهروندان معتقد اند که بخش‌های مهم این توافقنامه در نسخه‌ای که همگانی شده، بازتاب نیافته و شامل ضمایم پنهان آن می‌شود. آنان از زلمی خلیلزاد خواسته‌اند که «شجاعت به خرچ بدهد» و نسخه کامل توافقنامه را نشر کند.

به گفته شهروندان نسخه توافقنامه که خلیلزاد منتشر کرده، «در گوگل هم قابل دسترس است.»

برخی از کاربران همچنین اقدام نماینده سابق امریکا را «بی‌شرمانه» و «دو رویی» عنوان کرده‌‌اند.

زلمی خلیل‌زاد روز سه‌شنبه، نسخه‌ای توافقنامه میان امریکا و طالبان را منتشر کرد که در فبروری ۲۰۲۱ به امضا رسیده است. توافقات میان دو جناح در چهار بخش گنجانیده شده است.

پیش از این شماری از سیاستمداران به شمول محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهور پیشین افغانستان و امرالله صالح، معاون او خواستار نشر ضمایم پنهان توافقنامه دوحه شده‌ بودند.

در اویل ماه جدی، منابع از میان طالبان و مقامات حکومت پیشین برای افغانستان اینترنشنال گفتند که یکی از ضمایم پنهان توفقنامه دوحه، این بود که امریکا علیه رهبران طالبان حمله نکند.

خبرها
خبرها
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید