۴۹۰ روز پس از بسته شدن مکاتب دخترانه؛ طالبان می‌گوید آموزش برای «هر افغان» ضروری است

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۰۴

وزارت معارف طالبان۴۹۰ روز پس از بسته ماندن لیسه‌ها و ۳۵ روز پس از بسته‌شدن دانشگاه‌ها بروی دختران از روز جهانی آموزش تجلیل کرد.

این وزارت بدون اشاره به منع آموزش برای اکثریت دختران در بیانیه‌ای گفت طالبان «تعلیم را برای هر افغان لازم می‌داند و خدمات آموزشی معیاری فراهم می‌کند.»

طالبان تحصیل زنان و دختران در لیسه و دانشگاه را «تا امر ثانی» ممنوع کرده و گفته است که پس از فراهم کردن شرایط لازم، دروازه‌های مکاتب و دانشگاه‌ها را به روی آنان باز خواهد کرد. اما، طالبان ۱۶ ماه پس از بازگشت به قدرت، اقدامی برای بازگشایی مکاتب و دانشگاه ها نکرده است.

روز دوشنبه، معاون سرمنشی سازمان ملل از طالبان خواست تا تاریخ بازگشایی مکاتب و دانشگاه‌ها به روی تمام دختران افغانستان را تعین کند. به گفته امینه محمد، « این ممنوعیت موقتی می‌تواند تا ۵۰ سال دیگر ادامه داشته باشد. باید یک جدول زمانی ارایه گردد.»

در بیانیه وزارت معارف طالبان ادعا شده است که طالبان «به رغم محدودیت‌های اقتصادی، ۱۹ هزار مکتب و ۱۳ هزار مدرسه دینی را در یک سطح عالی تعلیمی باز نگه داشته است» و «دو و نیم میلیون دختر» در افغانستان به مکتب می‌روند.

طالبان تنها به دختران دانش‌آموز دوره ابتداییه اجازه رفتن به مکتب را داده است. با این که این گروه در روز بین‌المللی آموزش بر «تعلیم هر افغان» تاکید کرده است، اما در این روز به خواست جامعه بین‌المللی برای گشایش دروازه‌های مکاتب به روی تمام دختران واکنشی نشان نداده‌است.

دبیرکل سازمان ملل روز سه‌شنبه از طالبان خواست که ممنوعیت‌های ظالمانه علیه دختران و زنان در افغانستان و منع دسترسی آنان به تحصیلات متوسطه و عالی را لغو کند.

آنتونیو گوترش گفت اکنون زمان پایان دادن به همه اقدامات تبعیض‌آمیزی است که مانع دسترسی به آموزش می‌شود.

افغانستان تنها کشوری در جهان است که اکثریت دختران و زنان آن حق ندارند به مکتب و دانشگاه بروند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
بحث روز
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.