تنش‌ها پس از قرآن‌سوزی در استکهلم؛ ترکیه نشست سه جانبه با سویدن و فنلند را به تعویق انداخت

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۰۵

با افزایش تنش‌ها میان ترکیه و سویدن پس از سوزاندن نسخه‌ای از قرآن در استکهلم، انقره نشست سه جانبه با سویدن و فنلند را به تعویق انداخت.

به گزارش تلویزیون دولتی تی‌آرتی ترکیه، قرار بود این نشست با محوریت موضوع پیوستن سویدن و فنلند به ناتو در ماه فبروری در بروکسل برگزار شود.

منابع دپلوماتیک به تی‌آرتی گفته‌اند که تاریخ جدید برگزاری این نشست تاهنوز مشخص نیست.

اخیراً راسموس پالودان، رهبر حزب راستگرای افراطی سویدن، در یک اعتراض مقابل سفارت ترکیه در پایتخت سویدن نسخه‌ای از قرآن را آتش زد.

این اقدام با واکنش تند ترکیه و برخی کشورهای دیگر اسلامی مواجه شد.

رجب طیب اردوغان،‌ رئیس‌جمهور ترکیه اقدام رهبر حزب راستگرای سویدن را «رسوایی» خواند و گفت که این کشور نباید انتظار حمایت انقره برای پیوستن به ناتو را داشته باشد.

آقای اردوغان تاکید کرد که اگر سویدن به «عقاید مذهبی» مسلمانان ترکیه و جهان احترام نگذارد، هیچ حمایتی از انقره برای پیوستن به ناتو دریافت نخواهد کرد.

با این حال، اولف کریسترسون، نخست‌وزیر سویدن روز سه شنبه گفت که کشورش می‌خواهد دوباره به «گفتگو» برگردد. او تصریح کرد که نپیوستن سویدن به سازمان ناتو پیامدهای امنیتی برای این کشور خواهد داشت.

فنلند نیز از در ماه می درخواست خود برای پیوستن به ناتو را ارایه کرد.

پکا هاویستو، وزیر امور خارجه فنلند، پیشتر گفته بود که کشورش ممکن است بدون سویدن به ناتو بپیوندد.

پیوستن کشورها به ناتو مشروط بر این است که موافقت یکپارچه تمام اعضای این سازمان به دست بیاید. ترکیه همواره به دلیل آن‌چه که پناه دادن و حمایت این کشورها از گروه‌های تروریستی عنوان می‌کند، با پیوستن سویدن و فنلند به ناتو مخالفت کرده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
گفت‌وگوی ویژه
خبرها
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.