کماندوی سابق امریکایی به کانگرس: به افغان‌هایی که در کنار ما جنگیدند، کمک کنید

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۰۵

تامس کازا، یک سرباز پیشین نیروی ویژه امریکا که در افغانستان خدمت کرده بود، از کانگرس امریکا خواست تا به کماندوها و سربازان پیشین افغانستان کمک کند.

او در نیویارک تایمز نوشت کماندوهای افغان با پول امریکا آموزش دیدند، اما حالا پوتین آن‌ها را استخدام می‌کند تا در اوکراین بجنگنند.

اولین‌بار، افغانستان اینترنشنال به نقل از شماری از نیروهای امنیتی پیشین افغان در ماه عقرب فاش کرد که جمهوری اسلامی در حال ثبت‌نام نظامیان افغان در ایران برای استفاده از آن‌ها در جنگ اوکراین است. منابع گفتند که به نظامیان سابق افغان وعده شهروندی روسیه و معاش خوب در ازای حضور در جنگ اوکراین داده شده است.

کازا در روزنامه نیویارک تایمز، از بی تفاوتی حکومت امریکا در حمایت از سربازانی که روزگاری در کنار نیروهای امریکایی علیه تروریست‌ها می‌جنگیدند، شدیداً انتقاد کرد.

این سرباز امریکایی نخست از فداکاری آن عده افغان‌هایی یاد می‌کند که در بیست سال گذشته حامی امریکا در افغانستان بودند و با دلگرمی امریکا به میدان جنگ رفتند و با طالبان جنگیدند. او می‌گوید که امریکا به یکباره آن‌ها را به چنگ طالب رها کرد و نیروهایش را از افغانستان بیرون کشید.

کازا می‌نویسد که از یک سو طالبان اگر به این افراد دست یابد آن‌ها را می‌کشد و از سوی دیگر پوتین به آن‌ها پیشنهاد ماهانه ۱۵۰۰ دالر، سرپناه برای خانواده‌های شان و شهروندی روسیه را می‌دهد. در این صورت هیچ جای شکی نیست که سربازانی که با پول امریکا و با امکانات امریکا آموزش دیدند اکنون حاضر شوند برای پوتین در مقابل اوکراین بجنگند.

کازا اکنون بنیادی به اسم بنیاد ۱۲۰۸ را تاسیس کرده است تا از افغان‌هایی که به امریکایی‌ها کمک کردند حمایت کند. او می‌گوید که وزارت خارجه امریکا همکاری لازم را با سازمان‌های غیرانتفاعی و غیردولتی که برای نجات جان افغان‌ها کار می‌کنند ندارد.

نویسنده اکنون از کانگرس امریکا می‌خواهد که در کنار بررسی خروج شتابزده نیروهای امریکایی از افغانستان، آنچه را امروز بر حامیان امریکا در افغانستان می‌گذرد نیز بررسی کند.

کازا از کانگرس خواست که با تصویب قانونی، مشکلات بر سر راه حمایت از افغان‌هایی که در کنار ارتش امریکا جنگیدند، بردارد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها