معاون سرمنشی سازمان ملل می‌گوید از افسردگی و ناامیدی زنان در افغانستان شوکه شده‌است

جمعه ۱۴۰۱/۱۱/۰۷

امینه محمد، معاون دبیرکل سازمان ملل که به تازگی از افغانستان دیدار کرد، در گفتگو با سی‌ان‌ان گفت که زنان افغانستان از افسردگی و اضطراب شوکه‌آوری رنج می‌برند.

او به وضعیت دشوار زنان سرپرست خانواده‌ها اشاره کرد که به علت سیاست‌های طالبان از کار و دیگر خدمات محروم شده‌اند.

امینه محمد به کریستین امانپور گفت: «آنها نمی دانستند که فردا چه بخورند و برخی دیگر از این زنان نان‌آور خانواده‌شان بودند و سرپرستی کودکان و پدرشان را به عهده داشتند.»

محمد در سفرش به افغانستان با زنانی صحبت کرد که علاوه بر گرسنگی و سردی زمستان، «سطح بالای افسردگی آنان شوکه‌اش کرد.» به گفته وی، « آن‌ها پر از اضطراب بودند و هیچ امیدی به آینده نداشتند.»

معاون سرمنشی گفت که اقدامات ملل‌متحد برای بهبود وضعیت زنان ناکافیست و از سوی دیگر زمینه کار برای زنان مساعد نیست.

طالبان تلاش کرد که تصویر مثبتی از دیدار امینه محمد با مقامات این گروه در کابل و قندهار که هفته پیش اتفاق افتاد، به دست دهند. از جمله، وزارت خارجه طالبان اظهاراتی را به معاون سرمنشی سازمان ملل نسبت داد که گویا او می‌خواهد روابط حکومت طالبان با سازمان ملل را تقویت کند.

امینه محمد پس از دیدار با مقامات طالبان به طور پیوسته از ممنوعیت کار و تحصیل زنان در افغانستان در رسانه‌ها انتقاد کرد و آن را عامل اصلی انزوای بین‌المللی طالبان برشمرد.

در این سفر، سیما بحوث، رئیس زنان سازمان ملل نیز معاون سرمنشی این سازمان را همراهی می‌کرد. او نیز اظهارات مشابهی در گفتگو با سی‌ان‌ان ابراز کرد.

او گفت که میزان خودکشی به علت افسردگی و اضطراب میان زنان افغانستان بالا رفته است. زیرا، زنان از تمام عرصه‌های اجتماعی حذف شده‌اند.

بحوث صحنه دردآوری از دیدارش با زنان در افغانستان نقل کرد: «با زنانی ملاقات کردیم که در آغاز مجلس قوی و مقاوم بودند اما در نیمه مجلس روحیه خود را از دست دادند و گریه را آغاز کردند. آن‌ها به ما گفتند که ۲ روز یا ۳ روز به کودکان شان نان نداده‌اند.»

خبرها
خبرها
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید