کشته شدن یک جوان سیاه‌پوست در امریکا به‌ دست پولیس، خشم مردم را برانگیخت

شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۰۸

در پی نشر تصاویر کشته شدن یک جوان سیاه‌پوست توسط پولیس امریکا، موج تازه‌ای اعتراضات علیه خشونت پولیس در این کشور شکل گرفته است.

به گزارش رسانه‌های امریکایی، تایر نیکولز، جوان ۲۹ ساله دهم جنوری بر اثر شدت جراحات ناشی از لت و کوب ۵ مامور پولیس در شفاخانه درگذشت.

پس از جان باختن این شهروند امریکایی، پولیس شهر ممفیس امریکا روز جمعه تصاویر کشته شدن او را از دوربین‌های مداربسته شهری منتشر کرد.

انتشار این تصاویر خشم بسیاری از شهروندان امریکایی را برانگیخته و یک بار دیگر مساله کشته شدن افراد سیاه‌پوست توسط پولیس را برجسته کرده است.

تایر نیکولز سه روز قبل از مرگش در حالی که به سمت خانه می‌رفت، توسط پنج مامور پلیس که همگی آنها هم سیاه‌پوست‌اند، به اتهام بی‌احتیاطی در رانندگی توقف داده شد.

ماموران او را با فحش‌های رکیک از موتر به بیرون کشیده و با مشت و لگد و باتوم لت و کوب کردند.

براساس ویدیوهای منتشر شده، او پس از توقف از سوی ماموران موفق به فرار می‌شود اما ماموران با کلت الکتریکی و اسپری فلفل او را متوقف کرده و بار دیگر کتک می‌زنند.

این ماموران در بازجویی‌ها مدعی شده‌اند که آنها به این جوان به خاطر حمل مواد مخدر مشکوک شدند و زمانی که به او دستور توقف دادند او تلاش کرده بگریزد. آنها همچنین گفته‌اند امکان دارد این جوان در هنگام فرار مواد مخدر را دور انداخته باشد.

پولیس پس از بازرسی موتر نیکولز هیچ اثری از مواد مخدر در آن نیافته است.

یکی از این ماموران نیز گفته که نیکولز در هنگام توقیف قصد داشته تا اسلحه یکی از آنان را بگیرد.

ویدیوهای منتشر شده هیچ یک از ادعاهای این ماموران را اثبات نمی‌کند.

پس این حادثه، هر پنج مامور پولیس از وظیفه برکنار و به قتل درجه دو متهم شده‌اند.

نشر تصاویر دل‌خراش شکنجه این مرد سیاه‌پوست و کشته شدن او توسط پولیس، بار دیگر موجب اعتراض‌های جدیدی در امریکا شده و پرسش‌های را در مورد تخطی‌ مجریان قانون و برخورد خشونت‌آمیز پولیس با شهروندان خلق کرده است.

جو بایدن، رییس‌جمهوری ایالات متحده، ضمن ابراز خشم خود از این اتفاق خواستار اعتراضات مسالمت‌آمیز و پرهیز از خشونت شد.

طی دو هفته گذشته بسیاری از شهروندان امریکا نسبت به این رفتار خشونت‌آمیز پولیس تجمعات اعتراضی برگزار کرده‌اند.

در فیلم‌های منتشر شده فریاد «مادر، مادر» گفتن‌های نیکولز هم شنیده می‌شود. این حادثه درست در ۸۰ متری خانه مادر این مرد جوان اتفاق افتاده است.

روون ولز، مادر نیکولز، روز جمعه گفت: «نمی‌دانی چه حسی دارم از این که بدانم پسرم نام من را صدا می‌کرد و من فقط چند قدم با او فاصله داشتم و حتی او را نمی‌شنیدم.»

او در یک تجمع اعتراضی روز پنجشنبه خطاب به معترضان گفت که اگر به خاطر او پسرش آمده‌اند پس به صورت مسالمت‌آمیز تظاهرات کنند.

پس از انتشار ویدیوهای جدید از لحظه لت و کوب نیکولز، عصر جمعه ده‌ها معترض خشمگین در ممفیس در خیابان‌های این شهر راه‌پیمایی کردند.

تظاهرات در شهرهای دیگری از جمله آتلانتا، واشینگتن و ساکرامنتو عمدتا مسالمت آمیز برگزار شده است.

در همین حال سخنگوی اداره پولیس شهر نیویارک اعلام کرد که اعتراض‌ها در این شهر به خشونت انجامید و سه نفر به دلیل آسیب رساندن به موتر پولیس در میدان تایمز دستگیر شدند.

بحث روز
جهان‌نما
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید