اطلاعات رسیده به افغانستان اینترنشنال؛ آدم‌ربایان بازداشتی "با فشار امیرخان متقی رها شدند"

دوشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۰

اطلاعات رسیده به افغانستان اینترنشنال نشان می‌دهد که گروهی از آدم‌ربایان بازداشت شده با فشار امیرخان متقی رها شده‌اند.

منابع موثق می‌گویند سرکرده این گروه آدم‌ربا، با وزیر خارجه طالبان خویشاوندی داشته و به سفارش او، سلاح و مهمات آدم‌ربایان رها شده هم به آنها برگردانده شده است.

چندی پیش یک گروه ۱۱ نفره از آدم‌ربایان،‌ به رهبری فردی به نام فضل‌الحق، باشنده ولایت میدان وردگ، از سوی امنیت ملی طالبان بازداشت شده بودند.

استخبارات طالبان ویدیوی اعتراف این افراد را منتشر کرده بود و از رهایی فرد ربوده شده خبر داده بود.

در ویدیویی که استخبارات طالبان از این گروه نشر کرده، آن‌ها به چند مورد آدم‌ربایی و گرفتن پول از مردم در دوره جمهوریت و حکومت طالبان اعتراف کرده بودند.

این اداره همچنین ویدیوی فرد آزاد شده را نشر کرده بود که می‌گفت آدم‌ربایان می‌خواستند گوش او را ببرند و به خانواده‌اش بفرستند تا آن‌ها را وادار به پرداخت پول کنند.

این گروه آدم‌ربایان به دادگاه طالبان سپرده شده و منتظر صدور احکام بودند که با فشار امیرخان متقی،‌ وزیر خارجه این گروه از بند رها شدند.

منابع می‌گویند سردرسته آدم‌ربایان با امیرخان مقتی رابطه خویشاوندی دارد. به گفته این منابع، به سفارش وزیر خارجه طالبان، سلاح و مهمات به دست آمده از این گروه آدم‌ربا نیز، به آن‌ها برگردانده شده است.

این تصور در میان برخی از مردم وجود دارد که گروه طالبان برخلاف حکومت پیشین، به فساد، رشوه و واسطه‌بازی آلوده نیست. اما گزارش‌هایی که از نهادهای مختلف می‌رسد، مانند صدور پاسپورت در ازای دریافت هزاران دالر پول و واسطه‌بازی و فشار برای رهایی آدم‌ربایان مسلح، خلاف این تصورات را نشان می‌دهد.

خبرها
خبرها
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید