پایان ضرب‌الاجل تعیین شده برای شبکه حقانی؛ خانواده دلاورزی نخستین فایل صوتی را منتشر کرد

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۳

ساعاتی پس از اینکه ضرب‌الاجل تعیین شده توسط خانواده دلاورزی برای شبکه حقانی گروه طالبان به پایان رسید، این خانواده فایل صوتی‌ای را به افغانستان اینترنشنال ارسال کرده است که جزئیات یک گفتگوی تلفنی بین الهه دلاورزی، سعید خوستی و دیگر اعضای این خانواده را نشان می‌دهد.

در این فایل صوتی الهه با صدف دلاورزی، خواهرش صحبت می‌کند. او با صدای آشفته‌ای به خواهرش می‌گوید: «من در گلبهار سنتر هستم و خوستی می‌گوید که بابه‌ام اینجا بیاید.» الهه در ادامه جمله‌اش، چند مرتبه با تاکید از خواهرش می‌پرسد: «گپم را فهمیدی؟ گپم را گرفتی؟»

خانواده دلاورزی می‌گویند «گپم را فهمیدی» بین این خواهران رمزی بوده است که نشان می‌داد الهه در وضعیت مناسب قرار ندارد و اعضای خانواده نباید به درخواست او به گلبهار سنتر بروند.

این مکالمه تلفنی در مجموع ۱:۱۷ دقیقه است. به گفته خانواده دلاورزی این گفتگو در ۱۵ اگست ۲۰۲۲ صورت گرفته بود و پیش از تماس تلفنی، سعید خوستی، الهه را مورد ضرب و شتم شدید قرار داده بود.

در ادامه تماس، صدف از خواهرش الهه می‌پرسد: «تو کجاستی؟» و «دیگر کی‌ها هستند؟»

الهه پاسخ می‌دهد: «من در گلبهار سنتر هستم. خوستی، ابراهیم خواجه (دستیار خوستی و عضو شبکه حقانی) و عسکرهایش [اینجا] هستند.»

در فایل صوتی که در اختیار افغانستان اینترنشنال قرار گرفته است، صدایی (که خانواده الهه می‌گویند از سعید خوستی است) به خواهر الهه می‌گوید: «تو و پدرت یکبار همین‌جا بیایید که...»

با این حال سعید خوستی در تماسی با افغانستان اینترنشنال همه ادعاهای خانواده دلاورزی را «دروغ» خواند.

او ادعا کرده است که این خانواده برای «جور کردن کیس برای رفتن به اروپا و امریکا» این ادعاها را مطرح می‌کند.

خانواده الهه دلاورزی روز دوشنبه، ۱۰ دلو ضرب‌الاجل سه روزه‌ای برای شبکه حقانی و گروه طالبان تعیین کرده بود که دخترشان را «صحیح و سالم در حضور رسانه‌ها به دفتر صلیب سرخ یا یوناما تحویل دهند.»

این خانواده هشدار داده بود که در غیر این صورت «نوارهایی زیادی نزد ما موجود است که تاکنون منتشر نشده است.»

طالبان در سه روز گذشته هیچ پاسخی به درخواست خانواده دلاورزی ندادند.

براساس روایت خانواده دلاورزی، الهه ۸۳ روز قبل توسط شبکه حقانی طالبان از اسلام‌آباد «اختطاف» شده و در این مدت «در زندان طالبان در کابل تحت شکنجه قرار دارد.»

در یک و نیم سال گذشته ادعای فراوانی درباره شکنجه بی‌رحمانه در زندان‌های طالبان منتشر شده است. تاکنون هیچ گروه حقوق بشری اجازه نظارت از زندان‌های طالبان را ندارد.

الهه دلاورزی، یک دانشجوی دانشگاه طبی کابل است که در ۳۰ اگست ۲۰۲۲ با انتشار ویدیویی خبر داد که سعید خوستی، سخنگوی پیشین وزارت داخله طالبان به او «تجاوز» و بعد به «اجبار» با او ازدواج کرده است.

خانم دلاورزی در آن ویدیو از شکنجه و اعمال فشار طالبان بر خود و خانواده‌اش پرده برداشته بود.

سعید خوستی پیشتر در توییتی گفته بود که او با «رضایت» الهه با او ازدواج کرده اما بعدتر به دلیل «مشکلات عقیدتی» او را طلاق داده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
دیدگاه
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.