واکنش حکمتیار به گزارش شبکه رای ایتالیا؛ ده‌ها برابر ۱۱۰ میلیون دالر را به خارج برده‌اند

شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۵

گلبدین حکمتیار در واکنش به گزارش شبکه رای ایتالیا می‌گوید: «مبالغی ده‌ها برابر بیشتر از ۱۱۰ میلیون دالر را اینها به خارج انتقال داده‌اند.»

آقای حکمتیار ادعا کرده است: «مبلغ‌هایی را که حتی وزرای مالیه زمان اشغال به خارج بردند ده‌ها برابر بیشتر از چیزی است که در گزارش آمده است.»

شبکه رای (RAI) ایتالیا در یک گزارش تحقیقی افشا کرده که قطر به اشرف غنی بیش از ۱۱۰ میلیون دالر پول پرداخت کرده بود تا در برابر طالبان مقاومت نکند.

این شبکه سند دریافت این پول توسط اجمل احمدی، نماینده خاص اشرف غنی و رئیس وقت بانک مرکزی افغانستان از نماینده قطر را نشر کرده است.

با گذشت چند روز از نشر این گزارش هنوز محمداشرف غنی و یا اجمل احمدی به این گزارش واکنش نشان نداده‌اند.

رهبر حزب اسلامی افغانستان با اشاره به این گزارش می‌گوید در دوره محمداشرف غنی «سندهایی به مراتب بدتر نیز به امضا رسیده است.»

او به طور نمونه از امضای توافق‌نامه امنیتی با ایالات متحده امریکا نام برد که «در روز اول ریاست جمهوری اشرف غنی به امضا رسیده است.»

آقای حکمتیار در خطبه روز جمعه‌اش به تندی بر رئیس‌جمهور پیشین افغانستان تاخت و گفت: «او رئیس‌جمهور نبود، مامور سفارت امریکا در کابل بود.»

در گزارش شبکه رای ایتالیا دو سند دیگر هم نمایش داده می‌شود که نشان می‌دهد فقط اشرف غنی نبوده که از دولت قطر پول گرفته است.

براساس این گزارش عطامحمد نور، رئیس حزب جمعیت اسلامی افغانستان ۶۰ میلیون و ۹۰۰ هزار دالر و مارشال عبدالرشید دوستم، رهبر حزب جنبش ملی افغانستان ۵۰ میلیون و ۹۰۰ هزار دالر به دست آورده‌اند تا در برابر طالبان در شمال کشور نجنگند.

در اسنادی که این گزارش منتشر کرده نام عنایت‌الله بابر فرهمند، معاون سابق ریاست شورای عالی مصالحه ملی افغانستان و فرهاد عظیمی، والی سابق بلخ نیز دیده می‌شود که هر یک به نمایندگی از مارشال عبدالرشید دوستم و عطامحمد نور پول دولت قطر را تحویل گرفته‌اند.

پیش از این عطامحمد نور، بابر فرهمند و فرهاد عظیمی در موضع‌گیری‌های جداگانه صحت این گزارش را تکذیب کرده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

گنج‌های پنهان
خبرها
مراسم تاج‌گذاری پادشاه چارلز سوم 
خبر

رادیو

پادکست‌ها