کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان خواهان آزادی اسماعیل مشعل از بازداشت طالبان شد

شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۵

کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان بازداشت اسماعیل مشعل، استاد دانشگاه کابل توسط طالبان را شدیداً محکوم کرد. این کمیسیون در اعلامیه‌ای از طالبان خواست اسماعیل مشعل را آزاد کند. این کمیسیون گفته طالبان مانند گذشته به بازداشت فعالان حقوق‌بشر و شخصیت‌های مستقل و منتقد ادامه داده است.

اسماعیل مشعل اخیراً پس از آن توسط طالبان بازداشت شد که در خیابان‌های کابل به مردم کتاب هدیه می‌داد. پس از منع تحصیلات عالی زنان توسط طالبان، این استاد دانشگاه در یک برنامه تلویزیونی مدارک تحصیلی خود را به رسم اعتراض پاره کرد.

کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان روز شنبه ۱۵دلو، در اعلامیه گفت که فعالیت‌های مدنی، پژوهشی و رسانه‌ای، حق اساسی و بشری هر انسان است که در مطابقت به احکام قوانین ملی و بین‌المللی، فرصت تحقق می‌یابد.

این کمیسیون گفته است که بازداشت فعالان اجتماعی و حقوق بشر توسط طالبان «موجب پریشانی عمیق روانی جامعه» افغانستان شده است.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از رهبری طالبان خواسته است تا به روند بازداشت و سرکوب، نقطه پایان بگذارد و همه کسانی را که بدون جرم و به‌دلیل فعالیت‌های مدنی، اجتماعی و رسانه‌ای بازداشت‌ کرده‌اند، رها کند.