تعداد جان‌باختگان زمین‌لرزه در ترکیه و سوریه از مرز ۱۵ هزار نفر گذشت

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۹

اداره مدیریت بلایای طبیعی ترکیه اعلام کرد که براساس آمار تایید شده، تعداد جان باختگان زمین‌لرزه در این کشور به ۱۲۳۹۱ نفر رسیده است.

طبق آخرین آمار، تلفات زمین‌لرزه در سوریه نیز ۲۹۵۰ نفر گزارش شده است.

امدادگران می‌گویند که هنوز در حال جستجوی افراد گیرمانده در زیر آوار هستند.

رئیس‌جمهور ترکیه با این که کوتاهی‌های حکومت در کمک به زلزله‌زدگان را پذیرفت، اما به منتقدان خود تاخت و آنان را به سوءاستفاده سیاسی از وضعیت متهم کرد.

گزارش می‌شود که پس از افرایش انتقادها از حکومت، توییتر و فیس بوک در ترکیه مسدود شده است.

اردوغان که تا سه ماه دیگر انتخابات سرنوشت ساز ریاست‌جمهوری و پارلمانی را در پیش دارد، از مناطق آسیب زده دیدار کرد و وعده سپرد که به تمام بازماندگان رسیدگی شود و هیچ یک از آنان بی‌خانه باقی نماند.

تیم‌های نجات هنوز هم برخی از افراد را که در زیر خرابه‌ها زنده‌اند، بیرون می‌کشند. اما، بسیاری از ترک‌ها در مورد کمبود تجهیزات و توان تیم‌های نجات، عمیقاً از حکومت شکایت دارند.

سبیحه الینک که اعضای خانواده‌اش در زیر آوار مانده است، به رویترز گفت: «کجاست دولت؟ در این دو روز کجا گم بوده است؟ با تضرع از آنان خواسته‌ایم که به ما اجازه دهند تا عزیزان خود را بیرون کنیم.»

در سوریه نیز مردم از مشکلات مشابه شکایت دارند. سفیر سوریه در ملل متحد پذیرفت که حکومت در دمشق «توانایی و تجهیزات لازم» را برای نجات و رسیدگی به زلزله‌زدگان ندارد. او سال‌ها جنگ داخلی و تحریم های غرب را مقصر این وضعیت دانست.

اردوغان که در ۱۰ ولایت ترکیه وضعیت اضطراری اعلام کرده و نیروهای ارتش را به آنجا فرستاده است، به خبرنگاران گفت که نبود جاده‌ها و میدان‌های هوایی کار کمک‌رسانی را دشوار کرده است.

با این حال، او گفت: «امروز وضع ما بهتر است، روزهای بعدی بهتر از این خواهیم بود. کمبود مواد سوختی یک مشکل است اما آن را نیز برطرف خواهیم کرد.»

او انتقادات از عملکرد حکومت در عملیات نجات و رسیدگی به زلزله‌زدگان را محکوم کرد و گفت: «فعلا زمان وحدت و همبستگی است. در این وضعیت، حوصله کسانی را ندارم که کمپین منفی‌گرایی را برای منافع سیاسی خود راه انداخته‌اند.»

پس از افزایش انتقادها از عملکرد ضعیف حکومت ترکیه در نجات و مددرسانی، روز چهارشنبه توییتر توسط شرکت‌های مخابراتی ترکیه مسدود شد. همچنین، پولیس حداقل ۱۸ نفر را بدلیل انتقاد از رئیس‌جمهور ترکیه بازداشت کرده است.

وبسایت نت‌بلاک که دسترسی کاربران به اطلاعات را نظارت می‌کند، روز چهارشنبه گفت که توییتر در تمام شبکه‌های ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی ترکیه مسدود شده است. این سازمان نظارتی افزود که مسدودیت توییتر ممکن است تلاش‌های کمک‌رسانی را متاثر کند.

اردوغان که بیست سال در قدرت بوده، تا سه ماه دیگر انتخابات سرنوشت‌سازی در پیش دارد و نارضایتی مردم از عملکرد حکومت جایگاه سیاسی او را در برابر مخالفانش که برای کنار زدن او باهم ایتلاف کرده اند، متزلزل خواهد ساخت.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

فرهنگ افغانستان
سپړنه
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها