وزیر خارجه طالبان سالگرد انقلاب جمهوری اسلامی ایران را تبریک گفت

شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۲۲

وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران می‌گوید امیرخان متقی، وزیر خارجه طالبان، چهل و چهارمین سالگرد انقلاب این کشور را تبریک گفته است.
همزمان، شماری از مقامات طالبان در مراسم سالگرد انقلاب جمهوری اسلامی که از سوی سفارت این کشور در هتل اینترکانتیننتال در کابل برگزار شد، شرکت کردند.

وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در خبرنامه گفت که مولوی امیرخان متقی در پیامی به حسین امیر عبداللهیان، خواستار تحکیم روابط و همکاری‌ها میان دو کشور شده است.

در همین حال، خبرگزاری تسنیم گزارش داد که در مراسم سالگرد انقلاب جمهوری اسلامی در کابل، عباس استانکزی، معین وزارت خارجه طالبان «۲۲ بهمن» را به دولت ایران تبریک گفته است.

براساس عکس‌های که خبرگزاری تسنیم منتشر کرده، بلال کریمی، معین سخنگوی طالبان و عبداللطیف نظری، معین وزارت اقتصاد این گروه و محمد اکبری، معاون شورای علمای شیعه افغانستان نیز حضور دارند.

تسنیم می‌گوید در این مراسم نمایندگان شماری از کشورها در کابل نیز حضور داشتند.

رحمت‌الله نبیل، رئیس سابق امنیت ملی افغانستان در واکنش به این مراسم می‌گوید «طالبان و فکر طالبانی مرض کشنده و مزمن برای جامعه امروز و فردای افغانستان و منطقه است.»

آقای نبیل در رشته توییتی تاکید کرده است که «نزدیکی با این مرض شما را مبتلا خواهد ساخت و عواقب خطرناکی برای تان خواهد داشت.» به گفته رئیس سابق امنیت ملی افغانستان، «طالبان به همه به دیده رمه می‌بینند و خود را چوپان فکر می‌کنند.» نبیل افزوده است: «چوپان بیشتر در فکر فربه کردن و بهره‌برداری از پوست و گوشت و شیر رمه است، نه به فکر آسایش و راحتی رمه.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
بحث روز
جهان‌نما
دیدگاه

رادیو

پادکست‌ها