چهره‌های برجسته مخالف جمهوری اسلامی «منشور همبستگی و آزادی ایران» را تدوین می‌کنند

شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۲۲

برخی از مخالفان رژیم ایران روز جمعه در دانشگاه جرج‌تاون اعلام کردند که به زودی منشور همبستگی و آزادی ایران را نشر خواهند کرد.

در این جلسه چهره‌هایی مثل رضا پهلوی، عبدالله مهتدی، حامد اسماعیلیون، مسیح علی‌نژاد، نازنین بنیادی، شیرین عبادی، گلشیفته فراهانی و علی کریمی حضور داشتند.

مسیح علی‌نژاد در این نشست اعلام کرد که محتویات منشور همبستگی و سازماندهی برای آزادی ایران ساعت‌ها با متخصصان به مشورت گذاشته شده و به زودی ارائه خواهد شد.

شاهزاده رضا پهلوی گفت پیام حاضران در این نشست به شهروندان ایران و دنیا این است: «امیدواریم روزی که ایران آزاد شود، تک‌تک شهروندان ایران از هر گرایش فکری، مذهبی، قومی، سیاسی یا جنسی بدانند که در برابر قانون کاملا مساوی و در کمال آزادی در خدمت سازندگی ایران با هم یک جا ایستاده‌اند.»

او تاکید کرد: «هدف ما این نیست که تبدیل به شورای رهبری شویم، هدف ما این است که کمک کنیم چنین شورایی تشکیل شود.»

شاهزاده رضا پهلوی همچنین تاکید کرد که برای پیوستن به جبهه‌ مخالفان جمهوری اسلامی نیازی به دعوت نیست و آن را مشارکت بر مبنای اصول مشترک خواند.

عبدالله مهتدی، دبیرکل حزب کومله کردستان ایران، که از طریق ویدیو کنفرانس در این نشست حضور داشت، گفت: «ما برای اینکه سرزمینمان را از چنگ جمهوری اسلامی دربیاوریم، از زاهدان تا کردستان، تا تهران و دیگر شهرهای زخمی ایران، باید همبسته و متحد بمانیم.»

مهتدی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی طی دهه‌ها با ارائه «روایتی دروغین» از کردستان و با انواع «انگ‌ها» علیه مردم این منطقه، به اعدام و سرکوب آنها می‌پرداخت، گفت: «اما فقط در چند هفته طی «انقلاب زن، زندگی، آزادی»، قلعه دورغین رژیم فرو ریخت و کردستان نماد همبستگی و عامل وحدت‌بخش تمام ایران و چشم و چراغ همگان شد.»

شاهزاده رضا پهلوی تاکید کرد که ما در حال مسابقه نیستیم و «ادعای رهبری نداریم.» او افزود: «بر اساس سناریوهای متعدد، تمام تمرکز ما فشار روی جمهوری اسلامی است.»

او خاطرنشان کرد شرایط وخیم ایران باعث شده بسیاری از جریانات از مدت‌ها قبل ضرب‌الاجل برای نجات کشور را حس کنند.

حامد اسماعیلیون نیز گفت: «منشور همبستگی و سازماندهی را با ایران به اشتراک گذاشته‌ایم. امیدواریم فعالین خارج کشور هم خود را زیر این چتر احساس کنند.»

او گفت: «انتظار داریم بعد از جمهوری اسلامی حقیقت عریان شود و زخم‌های سرزمین ما التیام پیدا کند.»

شیرین عبادی نیز که از طریق ویدیو کنفرانس در این نشست حضور داشت گفت: «اکنون وقت آن نیست که راجع به مدل حکومت آینده بحث کنیم. ایران اقوام، مذاهب و فرهنگ‌های مختلف دارد و باید با توجه به این تکثر و یکپارچگی ایران، با شعار «زن، زندگی، آزادی»، در کنار هم بایستیم تا به این رژيم پایان دهیم.»

نازنین بنیادی نیز در این نشست با هشدار نسبت به اتحاد روزافزون رژیم‌های خودکامه، بر لزوم اتحاد اپوزیسیون‌های کشورهای مختلف علیه رژیم‌های دیکتاتوری خود برای افزایش فشار جهانی علیه این رژیم‌ها تاکید کرد. او گفت: «افزایش درآمد برای حکومت در تهران به افزایش سرکوب منجر می‌شود.»

گلشیفته فراهانی نیز به صورت ویدیویی در این نشست سخنرانی کرد و گفت: «من و علی کریمی سیاستمدار نیستیم اما صدای مردم ایران هستیم. ما تنها انعکاس صدای شما هستیم.»

گلشیفته فراهانی در پیامی مشترک با علی کریمی، ارسالی به نشست چهره‌های برجسته مخالفان جمهوری اسلامی در آمریکا، گفت امروز فصل مشترک تمام گروه‌ها گذار از جمهوری اسلامی است. آن‌ها در این پیام افزودند: «مردم ۴۴ سال توسط حکومت گروگان گرفته شده‌اند.»

پیام مشترک گلشیفته فراهانی و علی کریمی خواستار واگذاری انتخاب نوع حکومت بعد از جمهوری اسلامی بر عهده مردم شد و اولویت را «فروپاشی ملاها» خواند.

گلشیفته فراهانی و علی کریمی تاکید کردند: «مطرح کردن شکل و نوع حکومت برای فردای ایران یک نوع خیانت به جان‌باختگان و زندانیان حساب می‌شود.انتخاب فردا را بر عهده مردم خواهیم گذاشت.»

ویژه برنامه نوروز ۱۴۰۲
بحث روز
خبر ورزشی

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید