در ۷۰ سال گذشته هزاران کودک در پرتگال مورد آزار جنسی اعضای کلیسای کاتولیک قرار گرفته‌اند

دوشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۲۴

کمیسیون بررسی کودک آزاری در پرتگال می‌گوید دستکم ۴۸۱۵ کودک توسط اعضای کلیسای کاتولیک این کشور (عمدتا کشیشان) در طول ۷۰ سال گذشته مورد آزار جنسی قرار گرفته‌اند. این کمیسیون گفته این یافته‌ها بخشی کوچکی از آزار کودکان است.

این کمیسیون گفته بیشتر قربانیان این آزار جنسی پسر بودند.

پدرو استرچت، روانپزشک کودک که ریاست این کمیسیون را بر عهده داشت گفته که این کودکان در مدارس کاتولیک، کلیساها، خانه‌های کشیش‌ها و سایر مکان ها مورد آزار و اذیت قرار گرفتند.

با این حال استرچت گفته که این ۴۸۱۵ مورد "حداقل مطلق" تعداد قربانیان آزار جنسی توسط کشیشان در پرتگال از سال ۱۹۵۰ بوده است.

بر اساس گزارش این کمیسیون، اکثر آزارهای جنسی در سنین ۱۰ تا ۱۴ سالگی کودکان رخ داده، اما کوچکترین قربانی این آزار جنسی تنها دو سال داشته است.

کلیسا قبلاً گفته بود که آماده است برای جلوگیری چنین آزار "اقدامات مناسب را انجام دهد".

هانس زولر، مقام واتیکان برای دوسیه‌های سوء استفاده جنسی از کودکان که در این مراسم در لیسبون شرکت داشت گفت: "مهم است به گوش دادن به قربانیان ادامه دهیم زیرا این پایان کار نخواهد بود".

کمیسیون بررسی ازار جنسی کودکان پرتگال در جنوری ۲۰۲۲ کار خود را پس از گزارشی در فرانسه مبنی بر اینکه حدود ۳ هزار کشیش و مقام‌های مذهبی بیش از دو صد هزار کودک را مورد آزار جنسی قرار داده‌اند، آغاز کرد.

اتهامات سوء استفاده از افراد با سابقه‌های مختلف، از هر منطقه، کشور و همچنین از اتباع پرتگالی که در کشورهای دیگر در اروپا، آفریقا و آمریکا زندگی می کنند، آمده است.

این کمیسیون با بیش از ۵۰۰ قربانی صحبت کرده، اسناد تاریخی کلیسا را تجزیه و تحلیل کرده و با اسقف‌ها و دیگر اعضای روحانیون مصاحبه کرده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

نگاه ژرف
جهان‌نما
سپړنه
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.