استاد دانشگاه جورج میسون: داعش جای طالبان را در انجام حملات تروریستی در افغانستان می‌گیرد

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۲۵

داکتر محمود چنگیز، مدرس دانشگاه جورج میسون در تحلیلی نوشت که داعش در افغانستان در حال رشد است و در آینده جای طالبان را در اجرای حملات تروریستی در افغانستان پر می‌کند.

او معتقد است که طالبان در حکومتداری ناکام بوده و داعش در حال پر کردن خلاهای امنیتی است.

او در وبسایت «هوملند سکیورتی تودی» نوشت که حضور داعش قبل از تصرف افغانستان توسط طالبان، در کابل خیلی محسوس نبود و این گروه عمدتاً در ولایت کنر و ننگرهار محدود مانده بود. زمانی که طالبان به قدرت رسید، حضور داعش در کابل پررنگ شد و مسئولیت خیلی از حملات را در سال ۲۰۲۲ به عهده گرفت.

در سال گذشته میلادی، به نظر داکتر محمود، داعش در تمام جهان قوی‌تر شد و توانست از مالی و کنگو نیجر، نایجریا، یمن تا فلپین، سومالیا و بورکینا فاسو حملات تروریستی انجام دهد.

در افغانستان اما قدرت‌گیری این گروه چشمگیرتر بود. هرچند تحریک طالبان پاکستان و القاعده نیز با روی کار آمدن حکومت طالبان قدرتمند شدند، اما از آنجا که طالبان با این دو گروه ارتباط خوبی دارد، آن‌ها در خاک افغانستان مشکلی برای حاکمیت طالبان ایجاد نکردند.

نویسنده معتقد است که داعش خراسان جای طالبان را در تروریسم پر می‌کند. این گروه ظرفیت لازم برای انجام حملات پیچیده، از جمله حمله موتربمب، حمله انتحاری و جابه‌جایی ماین را دارد و تقریبا تمام تاکتیک‌هایی جنگی را که طالبان به کار می‌برد، اکنون این گروه به کار می‌برد. او هشدار می‌دهد که در آینده شاهد حملات و خونریزی‌های بیشتر این گروه خواهیم بود.

او می‌گوید که داعش در جریان سال گذشته میلادی چندین گروه را هدف قرار داد. گروه اول خود طالبان و مخصوصا گروه حقانی بود.

گروه‌های دیگری که داعش خراسان آن‌ها را هدف قرار داد هزاره‌ها و شیعیان، صوفیان و تاسیسات دیپلماتیک بود. این گروه، هزاره‌ها را در مسجد، ورزشگاه، مکتب و راه هدف قرار داد. عبادتگاه مسلمانان صوفی نیز مصئون نماند و هرازگاهی هدف حملات قرار گرفت.

گفت‌وگوی ویژه
دیدگاه
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید