پس از یک هفته از زمین‌لرزه ترکیه، ۹ نفر از زیر خرابه‌ها نجات یافتند

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۲۶

با افزایش تلفات زلزله ترکیه و سوریه به بیش از ۴۱ هزار نفر، تیم‌های نجات روز سه‌شنبه توانستند ۹ نفر را بعد از ۷ روز از زیر آوارها در ترکیه زنده بیرون کنند.

با کم شدن امید به نجات افراد بیشتر، عملیات امدادرسانی عمدتاً بر فراهم کردن سرپناه و غذا برای زلزله‌زدگان تمرکز یافته است.

نجات‌یافتگان شامل ۲ برادر ۱۷ ساله و ۱۲ ساله از زیر آوار یک آپارتمان در ولایت قهرمان مرعش و یک مرد اهل سوریه و یک زن جوان در انتاکیا اند. آنها ۲۰۰ ساعت در زیر خرابه‌ها گیر مانده بودند.

مقامات سازمان ملل گفتند که مرحله نجات تقریباً رو به پایان است و اکنون تمرکز بیشتر بر فراهم کردن غذا، سرپناه و مکتب برای بازماندگان خواهد بود.

با توجه به ویرانی گسترده، بسیاری از بازماندگان در هوای سرد سرپناهی در اختیار ندارند.

اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، اذغان کرد که عملیات نجات و رسیدگی به زلزله‌زدگان دارای اشکالات بوده اما تاکید کرد که حالا وضعیت تحت کنترول است.

اردوغان در یک سخنرانی تلویزیونی در انقره گفت: «ما با یکی از بزرگترین فاجعه طبیعی، نه تنها در کشور بلکه در تاریخ بشریت روبرو هستیم.»

به رغم کم شدن امید به یافتن افراد زنده بیشتر از زیر آوارها، شماری از تیم‌های نجات گفتند که همچنان به جستجوی خود برای بیرون کردن زلزله‌زدگان از میان خرابه‌ها ادامه خواهند داد.

پربیننده‌ترین‌ها