ده‌ها شهروند فرانسه خواهان رهایی مرتضی بهبودی، خبرنگار افغان-فرانسوی از بند طالبان شدند

شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۲۹

ده‌ها شهروند فرانسه خواهان آزادی مرتضی بهبودی، خبرنگار افغان - فرانسوی از بند طالبان شدند. آنان با همراهی کمیته حمایت از آزادی این خبرنگار و تجمع در مقابل برج ایفل در پاریس از سازمان‌های بین‌المللی و دولت فرانسه خواستند تا برای آزادی مرتضی بهبودی به طالبان فشار بیاورند.

سازمان گزارشگران بدون مرز می‌گوید که مرتضی بهبودی در حال انجام ماموریت در افغانستان بود که تنها ۴۸ ساعت بعد از ورودش به کابل در تاریخ ۷ جنوری هنگام اخذ جواز فعالیت رسانه‌ای توسط طالبان دستگیر و سپس به اتهام «جاسوسی» به زندان فرستاده شد.

این سازمان حامی حقوق خبرنگاران این اتهام را بی‌اساس خوانده و می‌گوید که آقای بهبودی در طول فعالیت خبرنگاری‌اش با بسیاری از رسانه‌های فرانسه در تهیه گزارش در افغانستان همکاری داشته است.

الکساندرا مستواجا، همسر مرتضی بهبودی که در این گردهمایی حضور داشت گفت که همسرش در تمام دوران ماموریت‌های کاریش تلاش کرد تا واقعیت‌ها و آنچه که بر مردم، زنان و کودکان افغانستان می‌گذرد بازگو کند و حالا این صدا از او گرفته شده است.

او از نهادهای رسانه‌ای و سازمان‌های حمایت از آزادی بیان خواست تا هر چه در توان دارند برای آزادی مرتضی انجام بدهند و هر چه سریعتر او را به خانه برگردانند.

خانم مستواجا در همراهی و هماهنگی با نهادها و فعالان رسانه‌‌ای دادخواست انترنتی جمع‌آوری امضا با عنوان FreeMortza# را راه‌اندازی کرده است.

کریستوف دولوار دبیرکل سازمان گزارشگران بدون مرز نیز با حضور در این گردهمایی گفت: «ما باید یک پیام واضح و مستقیم را به طالبان منتقل کنیم؛ هر روزی که مرتضی در بازداشت بماند بدنامی بیشتری برای رژیم طالبان در پی دارد و با در زندان ماندن او مشکلات این رژیم بیشتر خواهد شد.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
گنج‌های پنهان
خبرها

رادیو

پادکست‌ها