وزیر حکومت بلوچستان به اتهام کشتن سه نفر دستگیر شد

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۰۳

پولیس بلوچستان از دستگیری سردار عبدالرحمان کیتران،‌ وزیر ارتباطات، به اتهام کشتن یک زن با دو پسرش در منطقه بارکان خبر داد.

روز گذشته خبر پیدا شدن سه جسد از نزدیک خانه سردار کیتران در رسانه‌ها نشر شد، اما او دست داشتن در قتل را رد کرده بود.

دستگیری این مقام با نفوذ پس از فشارهای رسانه‌ای و سیاستمداران پاکستان اتفاق افتاد.

پولیس در اعلامیه‌ای نوشت: «سردار عبدالرحمان کیتران به اتهام قتل سه نفر در بارکان دستگیر شده است.» در این اعلامیه افزوده شده که یک تیم ویژه تحقیقی قرار است از او تحقیق کند و برای بازیابی افراد اختطاف‌شده تلاش کند.

خان محمد مری، شوهر گیران ناز و پدر دو قربانی دیگر سردار کیتران را متهم کرد که هشت نفر از اعضای خانواده او را سال‌هاست که در زندان شخصی‌اش نگهداری می‌کند. او مدعی است که یک دختر و چهار پسرش هنوز در زندان شخصی سردار کیتران بسر می‌برند.

مری در حال حاضر در کویته دست به تحصن زده و از حکومت ایالتی می‌خواهد که فرزندانش را از زندان شخصی کیتران رها کند. مری گفته است که می‌خواهد شهباز شریف، نخست‌وزیر پاکستان، شخصا به دیدارش بیاید تا او بتواند اعتراضش را بازگو کند.

عمران خان، نخست‌وزیر پیشین پاکستان نیز به این اتهامات واکنش نشان داد و ضمن محکوم کردن قتل گیران ناز و دو پسرش، از حکومت خواست تا علیه «قانون جنگل» در بلوچستان دست به کار شود.

سردار کیتران رابطه نزدیک با ارتش پاکستان دارد و در امر مبارزه با جدایی‌طلبان بلوچ با ارتش همکاری می‌کند. او بارها متهم شده است که مردم را در زندان شخصی‌اش نگهداری می‌کند.

در سال ۲۰۱۴ پولیس ضد تروریزم بر خانه او یورش برد و هفت نفر، به شمول دو زن و سه کودک را از زندان شخصی او پیدا کرد. شش مجرم فراری و مقدار زیادی اسلحه نیز از خانه سردار کیتران پیدا شد.

به نظر می‌رسد این بار نیز پولیس تحت فشار مقامات در حکومت مرکزی سردار عبدالرحمان کیتران را دستگیر کرده است. اینکه سردار کیتران به جرم قتل و اختطاف شهروندان بلوچ محاکمه می‌شود یا خیر، هنوز روشن نیست.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
شبکه‌ حزب‌الله: بخش اول: کاساندرا یا پیش‌گویی آشوب
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها