وزارت خارجه پاکستان: با گروه طالبان بر سر مبارزه مشترک با طالبان پاکستانی و داعش توافق شد

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۰۳

پاکستان می‌گوید که اسلام‌آباد و گروه طالبان درباره تهدید فزاینده تروریسم در منطقه بحث و گفتگو کرده‌اند. وزارت خارجه پاکستان در بیانیه‌ای می‌گوید که در سفر رئیس‌ آی‌اس‌آی و وزیر دفاع پاکستان به افغانستان، هر دو طرف بر سر مبارزه مشترک با طالبان پاکستانی و داعش توافق کرده‌اند.

ندیم انجم، رئیس‌آی‌اس‌آی و خواجه محمد آصف، وزیر دفاع پاکستان روز چهارشنبه وارد کابل شدند و با مقامات طالبان دیدار و گفتگو کردند.

وزارت خارجه پاکستان در این بیانیه گفته است که هیئت این کشور و طالبان توافق کردند که برای مقابله موثر با تهدید تروریسم، گروه‌ها و سازمان‌های مختلف همکاری کنند.

طالبان می‌گوید که در این دیدار بر سر مسایلی چون مناسبات دو جانبه، تجارت، اتصال منطقوی و توسعه همکاری‌های اقتصادی بحث و گفتگو صورت گرفته است.

این گروه، برخلاف طرف پاکستانی هیچ اشاره‌ای به بحث درباره مساله تروریسم نکرده است.

پاکستان در هفته‌های گذشته شاهد موجی از حملات خونبار بوده است. مسئولیت بسیاری از این حملات را تحریک طالبان پاکستان بر عهده گرفته است.

پاکستان بارها طالبان افغانستان را به ایجاد پناهگاه‌های امن برای طالبان پاکستانی متهم کرده است.

افزایش حملات شبه‌نظامیان مسلح به اماکن عمومی و نیروهای پولیس این کشور اسلام‌آباد را مجبور کرده به صورت مستقیم از رهبر طالبان افغانستان برای مهار پناهگاه‌های امن طالبان پاکستانی در خاک افغانستان کمک بخواهد.

اسلام‌آباد در حالی به گفتگوها با مقامات طالبان در افغانستان امید بسته است که تاکنون رویکرد مقام‌های طالبان افغانستان نشان‌ دهنده تعهد آنان برای مهار فعالیت‌های طالبان پاکستانی در خاک افغانستان نبوده است.

انستیتوت صلح امریکا اخیرا در گزارشی نوشت: «بعید به نظر می‌رسد که رهبر طالبان و مشاوران نزدیک از حمایت تحریک طالبان پاکستان به دلایل ایدئولوژیک چشم پوشی کنند.»

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
جهان‌نما
بحث روز

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید