مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا: از نظر رهبر طالبان، دختران حق زندگی انسانی را ندارند

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۰۴

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز پنجشنبه در یک نشست خبری در نیویارک گفت که طالبان «اپارتاید جنسیتی» را در افغانستان حاکم کرده و اروپا با آن کنار نخواهد آمد.

بورل گفت: «نگاه امیر [طالبان] طوری است که دختران نباید به عنوان انسان در جهان زندگی کنند.»

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پنجشنبه به نیویارک سفر کرد تا در شورای امنیت سازمان ملل در مورد موضوعات مطرح بین‌المللی، از جمله جنگ اوکراین و نقش ایران در کمک به روسیه، صحبت کند.

او در یک نشست خبری از سیاست‌های تبعیض‌آمیز طالبان در برابر زنان به شدت انتقاد کرد. مسوول سیاست خارجی اروپا تاکید کرد که «ما اپارتاید جنسیتی‌ای را که طالبان بر افغانستان حاکم کرده، تحمل نخواهیم کرد. ما نمی‌توانیم مثل گذشته با حکومت برسرکار افغانستان برخورد کنیم.»

با این حال، بورل گفت که نباید به علت سیاست‌های طالبان، کمک‌های بین‌المللی به افغانستان کاهش یابد.

در بیش از یک‌ونیم سال گذشته تقریبا هر ماه میلیون‌ها دالر پول نقد به کابل رسیده است. این کمک‌ها، علاوه بر تمویل پروژه‌های بشردوستانه و اضطراری ملل متحد، به حکومت طالبان کمک کرده است تا ارزش پول افغانی را حفظ کند و گرفتار تورم کمرشکن نشود.

بورل کاهش کمک‌های مالی و بشردوستانه به افغانستان را به ضرر مردم عادی، به خصوص زنان افغان دانست.

او گفت: «ما نمی‌توانیم زنان افغانستان را به حال خود رها کنیم که به علت آن دو بار مجازات شوند: یکبار با سیاست‌های طالبان و بار دیگر با قطع کمک‌های خارجی.»

گفت‌وگوی ویژه
دیدگاه
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید