امریکا و بریتانیا در اولین سالگرد جنگ اوکراین، تحریم‌های جدیدی علیه ایران اعمال کردند

شنبه ۱۴۰۱/۱۲/۰۶

امریکا و بریتانیا در اولین سالگرد جنگ اوکراین تحریم‌هایی جدیدی را علیه جمهوری اسلامی ایران به دلیل حمایت پهپادی‌اش از روسیه اعمال کردند.

امریکا چهار دستور جدید وضع کرد که یکی از آن‌ها محدودیت‌های صادرات جدیدی را برای جلوگیری از استفاده روسیه از پهپادهای ایرانی اعمال می‌کند.

این دستورها محدودسازی دسترسی ارتش روسیه به منابع درآمد، اعمال اقدامات نظارتی بر صادرات ایران، روسیه و بلاروس برای مقابله با استفاده از پهپادهای ایرانی و افزودن اشخاص و نهادهای حامی ارتش روسیه در کشورهای ثالث، از جمله چین، به فهرست تحریم‌ها را شامل می‌شود.

وزارت خارجه بریتانیا نیز در اولین سالگرد جنگ اوکراین ضمن تحریم ۹۲ شخص و نهاد، تحریم‌های جدیدی را علیه بخش نظامی جمهوری اسلامی ایران وضع کرد.

وزارت خارجه بریتانیا در بیانیه‌ای با اشاره به تحریم‌های جدید علیه روسیه به دلیل تهاجم نظامی به اوکراین، پنج نفر از مدیران صنعت هوانوردی نیروی قدس سپاه را تحریم کرد.

قاسم دماوندیان، مدیر عامل شرکت صنایع هوایی قدس، و چهار عضو هیات مدیره این شرکت، از جمله ولی ارلانی‌زاده، رضا خاکی، مجیدرضا نیازی انجیلی و حمیدرضا شریفی تهرانی در فهرست تحریم‌های جدید بریتانیا هستند.

حمایت‌های پهپادی ایران از روسیه در جنگ اوکراین در حالی ادامه دارد که کشورهای مختلف بارها نسبت به همکاری نظامی تهران و مسکو و حمایت نظامی متقابل روسیه از جمهوری اسلامی ابراز نگرانی کرده‌اند.

جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی امریکا، روز جمعه گفت: «به باور ما، روسیه ممکن است در ازای حمایت ایران از جنگ اوکراین، جت‌های جنگنده در اختیار جمهوری اسلامی ایران قرار دهد.»

کربی همچنین هشدار داد که جمهوری اسلامی ایران به دنبال خرید هلیکوپتر و رادار از روسیه است.

همزمان با افزایش نگرانی‌های بین‌المللی از گسترش برنامه تسلیحاتی ایران و اقدامات جمهوری اسلامی ایران در ارسال تسلیحات به متحدان و نیروهای نیابتی خود، مقامات نظامی ایران روز جمعه از تولیدات نظامی جدید جمهوری اسلامی خبر دادند.

پربیننده‌ترین‌ها

خبر ورزشی
خبرها
گفت‌وگوی ویژه

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید