سفیر امریکا در بیجنگ: چین باید در مورد توضیح منشا ویروس کرونا صادق‌تر باشد

دوشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۰۸

پس از نشر گزارش‌ها در مورد یافته‌های وزارت انرژی امریکا در باره سرایت کووید۱۹ از آزمایشگاهی در چین، سفیر امریکا در بیجنگ گفت که چین باید در مورد توضیح منشا این ویروس صادق‌تر عمل کند.

چین این ادعا را رد کرده است و کاخ سفید نیز گفت که هنوز در مورد منشا ویروس اجماع نظر وجود ندارد.

وال استریت جورنال برای اولین بار روز یکشنبه گزارش داد که وزارت انرژی ایالات متحده به این نتیجه رسیده است که ویروس همه‌گیر کووید۱۹ احتمالاً از آزمایشگاهی در چین سرایت کرده است.

نیکلاس برنز، سفیر امریکا در چین، که روز دوشنبه از طریق تماس ویدیویی در یک جلسه در اتاق تجارت ایالات متحده صحبت می‌کرد گفت که اگر قرار است سازمان ملل تقویت شود، چین را باید به سمت نقش فعال‌تری در سازمان جهانی صحت سوق داد.

او گفت که چین باید «در مورد آنچه سه سال پیش در ووهان با منشا بحران کووید ۱۹ اتفاق افتاد صادقانه‌تر باشد.»

وال ستریت جورنال با استناد به افرادی که گزارش اطلاعاتی وزارت انرژی امریکا را خواند‌ه‌اند، نوشت: «این وزارتخانه با "اطمینان پایین" در مورد گزارش اطلاعاتی طبقه‌بندی‌شده‌ای که اخیراً به کاخ سفید و اعضای اصلی کنگره ارائه شده، چنین ادعایی را مطرح کرده است.»

به دنبال نشر این گزارش‌ها، کاخ سفید روز دوشنبه گفت که حکومت بایدن تا هنوز به نتیجه‌گیری کامل در مورد منشا ویروس کرونا دست نیافته است.

وزارت امور خارجه چین در پاسخ به سوالی درباره این ادعا، به گزارش سازمان بهداشت جهانی اشاره کرد که به منشا طبیعی همه‌گیری، احتمالاً از خفاش‌ها، به جای نشت آزمایشگاهی اشاره می‌کند.

مائو نینگ، سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: «برخی طرف‌ها باید از بازگویی روایت «نشت آزمایشگاهی» دست بردارند، از لکه‌دار کردن چین و از سیاسی کردن موضوع ریشه‌یابی [این ویروس] دست بردارند.»

خبر ورزشی
ویژه برنامه نوروز ۱۴۰۲
بحث روز

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید