مذاکرات با ترکیه برسر پیوستن سویدن و فنلند به ناتو هفته آینده مجدداً آغاز می‌شود

دوشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۰۸

وزیر خارجه ترکیه روز دوشنبه گفت که مذاکرات ترکیه با سویدن و فنلند برای ورود آنان به ناتو به روز ۱۸حوت از سر گرفته خواهد شد.

با این حال، چاوش مولود اوغلو گفت که سویدن تا هنوز به تعهدات خود بر اساس یادداشت همکاری که سال قبل با ترکیه امضا کرد، عمل نکرده است.

ترکیه به دنبال به آتش کشیده شدن نسخه‌هایی از قرآن توسط یک سیاستمدار دست راستی و تظاهرات علیه ترکیه در سویدن مذاکرات خود را با این کشورها متوقف کرد. انقره از سویدن خواست که جلو تظاهرات را بگیرد اما، استکهلم به این درخواست پاسخ منفی داد.
وزیر خارجه ترکیه در یک کنفرانس خبری در انقره گفت: «همکارانم در جلسه‌ای که در ۹ مارچ برگزار می‌شود، شرکت خواهندکرد.» او محل برگزاری جلسه را بروکسل گفت.

سال گذشته سویدن و فنلند به تعقیب حمله روسیه به اوکراین برای پیوستن به ناتو درخواست دادند اما ترکیه که عضو ناتو است، پیوستن آنان را مشروط به برآورده شدن خواسته‌هایش توسط این دو کشور اعلام کرد.

حکومت اردوغان خواستار اخراج و تحویل‌دهی شماری از اعضای حزب کارگران کوردستان ترکیه توسط سویدن و فنلند است. ترکیه این حزب جدایی‌طلب مسلح را یک سازمان «تروریستی» می‌داند.

این سه کشور در جریان نشست ناتو در مادرید در سال ۲۰۲۲ یادداشت تفاهمی را برای رسیدگی به خواست‌های ترکیه امضا کردند.

چاوش اوغلو دوشنبه در این مورد گفت: «متاسفانه، سویدن اقدامات قناعت‌بخش برای اجرای تفاهمنامه مادرید انجام نداده است. برای ما دشوار است که قبل از برداشته شدن گام‌های مثبت، به پیوستن سویدن به ناتو پاسخ مثبت بدهیم.»

علاوه بر ترکیه، هنگری، عضو دیگر ناتو نیز به درخواست عضویت این دو کشور اسکاندیناوی هنوز پاسخ مثبت نداده و قرار است پارلمان این کشور در اواخر ماه مارچ در مورد آن جلسه رای‌گیری برگزار کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
گنج‌های پنهان
خبرها
مراسم تاج‌گذاری پادشاه چارلز سوم 

رادیو

پادکست‌ها