رامز الکبروف: در ۱۸ ماه گذشته ۷۰۰ هزار شغل در افغانستان از بین رفته است

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۲/۰۹

رامز الکبروف، معاون یوناما، در نشست خبری روز سه‌شنبه گفت که در ۱۸ماه گذشته تولید ناخالص داخلی افغانستان ۳۰ تا ۳۵ درصد کاهش یافته و نزدیک به ۷۰۰ هزار نفر شغل‌ شان را از دست داده‌اند.

او افزود که ۶۵ درصد مردم به کمک‌های بشری نیاز داشته و میلیون‌ها نفر در آستانه قحطی قرار دارند.

این مقام بلند‌پایه ملل متحد در افغانستان افزود که قیمت یک سبد غذایی ضروری تا ۳۰ درصد افزایش یافته و سه چهارم درآمد مردم اکنون صرف غذا می‌شود.

او محاسبه قبلی ملل متحد را تکرار کرد که امسال ۲۸.۳ میلیون نفر در افغانستان به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند و شش میلیون نفر در یک قدمی قحطی بسر می‌برند.

باوجود زلزله در ترکیه و سوریه، الکبروف وضعیت در افغانستان را بزرگترین بحران بشردوستانه جهان در سال ۲۰۲۳ خواند و گفت که بلایای طبیعی در سال جاری میلادی بر مصیبت‌های موجود در افغانستان خواهد افزود.

او تعداد بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله در افغانستان در سال ۲۰۲۲ را بیش از هر وقت دیگر خواند و گفت که در سال ۲۰۲۳ نیز این وضعیت ادامه خواهد یافت.

ملل متحد بارها از کشورهای ثروتمند جهان خواسته است تا برای ارائه خدمات بشردوستانه به این سازمان کمک کند. الکبروف گفت که تقاضای بودجه برای افغانستان ۹ در صد کل تقاضای جهانی کمک بشردوستانه را در بر می‌گیرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
خبر ورزشی
خبرها
خبر ورزشی

رادیو

پادکست‌ها