مشاور زلنسکی: نیروهای اوکراینی ممکن است از شهر باخموت عقب‌نشینی کنند

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۱۰

الکساندر رودنیانسکی، مشاور اقتصادی زلنسکی چهارشنبه به سی‌ان‌ان گفت که ارتش اوکراین ممکن است پس از مقاومت طولانی‌اش از باخموت عقب‌نشینی کند.

باخموت در شرق اوکراین، در چند هفته گذشته محل درگیری شدید نیروهای دو طرف بود و نماد مقاومت اوکراین در برابر تهاجم نیروهای روسی شده است.

رودنیانسکی به سی‌ان‌ان گفت: «ارتش ما بدیهی است که همه گزینه‌ها را بررسی خواهد کرد. تا کنون آن‌ها شهر را در دست داشتند، اما در صورت نیاز، از نظر استراتژیک عقب‌نشینی خواهند کرد. ما نمی‌خواهیم همه مردممان را برای هیچ قربانی کنیم.»

باخموت در ولایت دونتسک قرار دارد. دونتسک یکی از چهار ولایتی است که روسیه در پاییز گذشته به طور غیرقانونی ضمیمه خاک خود کرد. البته مسکو فقط کنترول نیمی از این ولایت را در اختیار داشت و برای تصاحب نیم دیگر، نیروهای روسی باید از باخموت عبور کنند.

نیروهای گروه واگنر، یک شرکت نظامی خصوصی مربوط به یوگنی پریگوژین، وحشیانه‌ترین جنگ را در باخموت انجام دادند. پریگوژین اما روز چهارشنبه گفت که هیچ نشانه‌ای از عقب‌نشینی اوکراین ندیده است و برعکس، نیروهای اوکراینی مواضع خود را تقویت می‌کنند.

اوله ژدانوف، یک تحلیلگر نظامی اوکراینی به اسوشیتدپرس گفت که باخموت در حال حاضر تا حدی محاصره شده است و تمام جاده ها، از جمله مسیر اصلی تدارکات، تحت کنترول آتش روسیه است. این شهر به ویرانه تبدیل شده و «دیگر اهمیت استراتژیک یا عملیاتی ندارد.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
شبکه‌ حزب‌الله: بخش اول: کاساندرا یا پیش‌گویی آشوب
خبرها
خبر ورزشی

رادیو

پادکست‌ها