ایرانیان با شعار «مرگ بر طالبان، چه ایران، چه افغان» به مسمومیت دانش‌آموزان اعتراض کردند

شنبه ۱۴۰۱/۱۲/۱۳

شماری از شهروندان ایران روز شنبه در شهرهای مختلف این کشور در مقابل ساختمان‌های آموزش و پرورش به مسمومیت گسترده دانش‌آموزان دختر اعتراض کردند. ویدیوهای منتشر شده نشان می‌دهد که معترضان در تهران شعار می‌دهند: «مرگ بر طالبان، چه ایران، چه افغان»

طبق گزارش‌ها، به دنبال این اعتراضات ده‌ها نفر در شهرهای مختلف بازداشت شدند و نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی دست به سرکوب تظاهرات زدند.

گفته می‌شود که در تهران، معترضان از سوی نیروهای امنیتی و عوامل سرکوب و هدف ضرب و جرح قرار گرفتند.

معترضان در شهرهای تهران، اصفهان، کرمانشاه و اردبیل تجمع کردند.

تاکنون صدها دانش‌آموز دختر در ۳۰ مکتب در دست‌کم چهار شهر دچار مسمومیت شده‌اند.

این موضوع برخی از والدین دانش‌آموزان را بر آن داشت تا فرزندان خود را از مکتب خارج کنند.

ابراهیم رئیسی، رئيس‌جمهور ایران روز جمعه در سخنانی که به صورت زنده از تلویزیون دولتی پخش شد، مسمومیت را به گردن دشمنان ایران انداخت.

در بین سال‌های ۲۰۱۰ تا سقوط کابل به دست طالبان در ۲۰۲۱، گزارش‌های فراوانی از مسمومیت دانش آموزان دختر در ولایت‌های مختلف نشر شده بود.

مسمومیت دانش آموزان دختر تنها مانع بر سر راه آموزش دختران در افغانستان نبود. افغانستان در ده سال گذشته شاهد خونبارترین جملات انتحاری در مکاتب دخترانه بود.

این روند بالاخره به فرمان طالبان مبنی بر ممنوعیت آموزش برای دختران افغانستان منتهی شد. در حال حاضر، مکاتب دخترانه بالاتر از صنف ششم و دانشگاه‌ها به روی دختران بسته است.

پیشتر بیش از ۲۷۰ سینماگر و اهالی فرهنگ ایران «فاجعه‌ مسمومیت زنجیره‌وار» دانش‌آموزان دختر در مکاتب این کشور را «حمله وحشیانه طالبانی» خواندند و آنرا محکوم کردند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

دیدگاه
خبرها
تاریخ معاصر افغانستان
خبرها

رادیو

پادکست‌ها