عبدالله عبدالله: هرگونه بی‌عدالتی، خشونت و نابرابری در قبال زنان مردود است

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۱۷

رئیس شورای عالی مصالحه در حکومت پیشین از محدودیت‌هایی که توسط طالبان بر زنان وضع شده انتقاد کرد. عبدالله عبدالله در پیامی به مناسبت روز جهانی زن گفته هرگونه بی‌عدالتی، خشونت و نابرابری در قبال زنان و دختران مردود و‌ ناپسند است.او تاکید کرده که زمینه آموزش دختران باید فراهم شود.

در این پیام که در صفحه فیسبوک عبدالله عبدالله منتشر شده آمده است: «حق تحصیل و کار از حقوق مسلم اسلامی و انسانی زنان است. بسته ماندن دروازه‌های نهادهای آموزشی به روی دختران و زنان، آنان را از حقوق اساسی و آزادی‌های ابتدایی‌شان محروم می‌کند.»

پیشتر اشرف غنی، رئیس‌جمهور پیشین افغانستان هم در پیامی به مناسبت روز جهانی زن، از طالبان انتقاد کرد. او گفت که شرایط امروز دختران افغانستان نزدیک به «دوران جهالت» است.

طالبان از زمان تسلط بر افغانستان محدودیت‌های زیادی بر زنان و دختران افغانستان وضع کرده‌ است؛ دختران از تحصیل بازمانده‌اند و بسیاری از زنان هم خانه‌نشین شده‌اند.

مقامات طالبان تاکنون در مورد پیام‌های اشرف غنی، عبدالله عبدالله و سایرنهادهایی که به مناسبت روز جهانی زن خواهان احقاق حقوق زنان در افغانستان شدند واکنشی نداشته‌اند، اما همواره گفته‌اند با طبق شریعت با زنان برخورد می‌کنند.

منتقدان می‌گویند چگونگی تفسیر طالبان از شریعت، سلیقه‌ای است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
سرزمین‌های بکر
بحث روز
خبر ورزشی

رادیو

پادکست‌ها