ایتالیا ادعای غفلت در نجات غرق‌شدگان کشتی مهاجران را رد کرد

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۱۷

وزیر داخله ایتالیا سه‌شنبه این ادعای نمایندگان مخالف را رد کرد که سیاست‌های حکومت برای جلوگیری از ورود مهاجران غیرقانونی باعث شد نیروهای ایتالیایی برای نجات یک کشتی‌ پناهجویان که اخیراً غرق شد، تلاش نکنند.

در این حادثه ۷۲ نفر که عمدتاً افغان بودند، جان خود را از دست دادند.

مخالفان حکومت را متهم کردند که برای نجات مهاجران غرق‌شده تلاش کافی نکرده است.

ماتئو پیانتدوسی گفت: «این ادعا که حکومت امدادرسانی را مشروط کرده و یا مانع آن شده، یک دروغ بزرگ است که بیش از هر چیزی، توهین به شرافت و حرفه‌ای بودن نیروهای ما توهین است.»

او که مسئول اجرای سیاست‌های دست راستی جورجیا ملونی، نخست‌وزیر ایتالیا، است به مجلس نمایندگان گفت که ۲۸ نفر از غرق‌شدگان کودک هستند و سه قاچاقچی احتمالی دستگیر شده‌اند.

قانون‌گذاران احزاب مخالف اما فرستادن فقط قایق‌های پولیس، و نه قایق‌های نجات گارد ساحلی برای کمک به کشتی غرق‌شده را محکوم کردند. آن‌ها گفتند که یک هواپیمای تجسسی گارد ساحلی اتحادیه اروپا این کشتی را دیده بود و آن را به مقامات دریانوردی ایتالیا اطلاع داده بود.

پیانتدوسی اما در پاسخ گفت که هواپیمای گارد ساحلی اتحادیه اروپا نشان‌دهنده وضعیت عاجل نبود و از سوی کشتی نیز هیچ تماس یا سیگنالی برای نجات دریافت نکرده بود.

کشتی مهاجران روز ۷ حوت در نزدیکی آب‌های ایتالیا غرق شد و باعث جان باختن حداقل ۷۲ نفر گردید. اغلب سرنشینان این کشتی افغان بودند اما مهاجران ایرانی، پاکستانی، سومالیایی و فلسطینی نیز بر آن سوار بودند.

قمرها
خبرها
عشق و ایمان در هند

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید