لوموند: بیزاری از مکتب دخترانه در افغانستان و ایران نشانه تنفر از آزادی زنان است

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۱۸

لوموند درباره ممنوعیت آموزش دختران در افغانستان و مسمومیت دختران دانش‌آموز ایرانی، نوشت که بیزاری از مکتب دخترانه، نشانه تنفر از آزادی زنان است.

این روزنامه فرانسوی می‌نویسد که طالبان می‌خواهد فقط زنان را مانند «گله‌ای نامرئی» در پستوی خانه‌ برای تولید مثل نگه‌داری کند.

لوموند محدودیت‌های وضع شده بر زنان را با جنایات نازی‌ها مقایسه کرده و می‌نویسد که در افغانستان نیازی به اردوگاه برای حبس دختران و زنان محروم از فضای عمومی نیست بلکه خانه نقش یک زندان به تمام معنا را برای زنان ایفا می‌کند.

به عقیده نویسندگان این مطلب، قوانین طالبانی علیه زنان نشان می‌دهد که این گروه تا جایی نابودی حداکثری زنان را در سر می‌پرواند که فقط می‌خواهد زنان را مانند گله‌ای نامرئی در چهار دیواری خانه‌ها برای تولید مثل نگه‌داری کند. 

مقاله افزوده که این طرد اجتماعی زنان به مرگ و میر بیشتر زنان به دلیل نداشتن دسترسی به امکانات بهداشتی و تنش‌های روانی منجر خواهد شد.

روزنامه لوموند با اشاره به فعالیت‌های شجاعانه دختران و زنان جوان ایرانی در زمان خیزش‌های مردمی، می‌نویسد که مسمومیت دختران تلاشی برای تنبیه دسته جمعی آنان و نشان دهنده خشونت سیاسی علیه آنهاست.

لوموند می‌گوید که نباید به بهانه شریعت، جنایات سیاسی کنونی علیه زنان در افغانستان و ایران یک مساله فرهنگی پنداشته شود.

نویسندگان مطلب تصریح کرده‌اند که سیاست‌های زن‌ستیزانه در افغانستان و ایران مصداق بارزی از جنایت علیه نیمی از جمعیت بوده و زمان آن فرا رسیده جرایم با هدف تبعیض جنسیتی علیه زنان در قوانین بین‌المللی در نظر گرفته شود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
گفت‌وگوی ویژه
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.