دادگاه عالی طالبان به گزارش‌های رسانه‌ها درباره نگرانی زنان مطلقه واکنش نشان داد

جمعه ۱۴۰۱/۱۲/۱۹

دادگاه عالی طالبان گزارش‌‌های رسانه‌ها درباره ابطال طلاق هزاران زن براساس مقررات این گروه را «تبلیغاتی و بی‌بنیاد» خوانده است. یک عضو گروه طالبان اعلامیه این دادگاه را رو به دوربین خوانده و پخش کرده که در آن گفته شده این گروه زنان مطلقه را به نکاح شوهران اول آنها درنیاورده‌ است.

پیشتر برخی رسانه‌ها گزارش داده بودند هزاران زنی که در دوران حکومت پیشین افغانستان به صورت «یک‌جانبه» از شوهران معتاد و پرخاشگر خود طلاق گرفته بودند، با روی کار آمدن طالبان، با تهدید شوهران قبلی خود مواجه شده‌اند.

از جمله واشنگتن‌پست گزارش داده بود که با روی کار آمدن طالبان، مقررات طلاق به سود شوهران سابق این زنان تغییر کرده و به ویژه روابط نزدیک شماری از آنها با طالبان، باعث نگرانی بیشتر این زنان شده است.

حالا دادگاه عالی طالبان در اعلامیه خود تاکید کرده که هیچ موردی از طلاق یا ابطال طلاق مغایر احکام اسلامی صادر نشده و این گروه زنان مطلقه را به نکاح همسران پیشین آنها درنیاورده است.

اعلامیه طالبان افزوده که اگر «زنان نافرمان» از شوهران خود «فرار» کرده باشند و «طلاق‌نامه جعلی» به دست داشته باشند یا «ثبوت شرعی» برای طلاق نداشته باشند، این زنان «همسران شوهران اول خود هستند».

دادگاه عالی طالبان همچنین گفته در صورتی که طلاق این زنان «ثابت شود، زنان مطلقه آزاد هستند.»

با روی کار آمدن طالبان و وضع محدودیت‌های سختگیرانه علیه زنان و حذف آنها از زندگی اجتماعی، نگرانی‌های زیادی در مورد نادیده گرفته شدن حقوق بشری زنان در افغانستان تحت کنترول طالبان مطرح شده است.

در جامعه مردسالار افغانستان در گذشته هم زنان با انواع خشونت مواجه بودند و آنها در تأمین حقوق خود با چالش‌های فراوانی روبه‌رو بودند. پس از طالبان این چالش‌ها به‌شدت افزایش یافته است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
بحث روز
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها