محدودیت‌های طالبان بر زنان؛ «کتابخانه زن» در کابل بسته شد

دوشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۲

مسئولان «کتابخانه زن» در پل سرخ کابل اعلام کردند که به‌ دلایل امنیتی و وضع محدودیت‌های طالبان بر زنان، این کتابخانه را بسته‌اند.

بنیانگذاران این کتابخانه در بیانیه‌ای گفتند که در بیش از شش ماه فعالیت کتابخانه زن، طالبان دست‌کم دو بار به آن هجوم بردند و کتابخانه را بستند.

کتابخانه زن به تاریخ ۲ سنبله سال جاری از سوی شماری از فعالان زن در کابل افتتاح شد.

این زنان، هدف از ایجاد کتابخانه زن را فراهم‌سازی زمینه مطالعه و دسترسی به کتاب برای دختران و زنانی که در حاکمیت طالبان از آموزش و کار منع شده‌اند، عنوان کردند.

بنیانگذاران این کتابخانه در بیانیه‌ای که روز دوشنبه منتشر شد، گفته‌اند: «قفسه‌ها را خالی کردیم، در [کتابخانه زن] را قفل کردیم و کتاب‌ها را به خانه آوردیم. متاسفانه، در روزهایی که از همه جا زنگ دشمنی با دانش شنیده می‌شود و سرزمین ما در تاریکی فرو رفته است، یکی از امیدهای روشنگری در کابل خاموش شد.»

قفسه‌های خالی کتابخانه زن

به گفته مسئولان این کتابخانه، علاوه بر محدودیت‌های طالبان بر فعالیت زنان، فشارهای اقتصای نیز بار مشکلات کتابخانه زن را سنگین‌تر کرد.

طالبان در بیش از و یک‌ونیم سال گذشته، محدودیت‌های گسترده‌ای بر حضور زنان در حوزه‌های مختلف فعالیت اجتماعی وضع کرده است.

در حال حاضر، زنان و دختران از رفتن به مکاتب بالاتر از صنف ششم، حضور در دانشگاه‌ها و کار در موسسات ممنوع‌اند.

مسئولان کتابخانه زن می‌گویند: «در روزگاری که زنان در پستوی خانه محبوس شده‌اند و از قربانیان درجه یک جهل، افراطیت و تاریک‌اندیشی اند، گروهی از زنان کابل هرازگاهی در کتابخانه زن گردهم می‌آمدند، کتاب می‌خوانند، گفتگو می‌کردند و مبارزات و مطالبات‌شان را به بحث می‌گرفتند.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
فرهنگ افغانستان
سپړنه
خبرها

رادیو

پادکست‌ها