آسترالیا رسیدگی به درخواست صدها افغان متقاضی پناهندگی را "کنار گذاشته" است

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۵

شبکه خبری اس‌بی‌اس گزارش داد که حکومت آسترالیا بدون اعلام رسمی، رسیدگی به درخواست پناهندگی صدها افغان را متوقف کرده است. مقامات دلیل آن را نبود تسهیلات بیومتریک و بررسی سوابق متقاضیان در افغانستان گفته‌اند.

پناهجویان واجد شرایط در پاکستان نیز در حالت بی‌سرنوشتی بسر می‌برند.

اکنون، متقاضیان از جمله همکاران سابق حکومت و نیروهای آسترالیایی در افغانستان، برای دریافت پناهندگی و ویزه به کشور ثالث مانند پاکستان بروند.

گلن کولومیتز، وکیل مدافع آسترالیایی که در خروج صدها همکار سابق نیروهای نظامی استرالیایی کمک کرده است گفت که وقتی اقدامات ضعیف حکومت در بررسی پرونده کسانی را که در افغانستان هستند زیر سوال برد، مقامات وزارت داخله گفتند، «همین است. سیاست [حکومت] همینطور است.»

وزارت داخله به شبکه آسترالیایی اس‌بی‌اس گفته است که بیش از ۳۱ هزار پناهجوی افغان را در آسترالیا اسکان داده است اما مشخص نکرد که چه تعداد از آن‌ها داخل افغانستان بود و چه تعداد بیرون از افغانستان.

کولومیتز گفت که اسکان مجدد حتا برای کسانی که موفق به خروج از افغانستان شده‌اند نیز محدود است. او گفت که حداقل شش نفر که قبلا با نیروهای استرالیایی کار کرده‌اند منتظر ورود به آسترالیا اند. او افزود که دو نفر در پاکستان و یک نفر در ترکیه هنوز ویزه نگرفته‌اند و سه نفر دیگر که در پاکستان هستند منتظر پرواز اند.

منتقدین حکومت آسترالیا می‌گویند که اگر حکومت بخواهد، راهی برای رسیدگی به پرونده کسانی که در داخل افغانستان هستند پیدا می‌تواند. مثلا حکومت می‌تواند مرکز بایومتریک در دوبی را استفاده کند. آن‌ها حکومت را به بی‌میلی به مسئله افغانستان متهم می‌کنند.

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
بحث روز
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید