بررسی ملل متحد: برخی از اعمال نیروهای روسی در اوکراین احتمالا جنایت علیه بشریت است

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۵

کمیسیون سامان ملل برای تحقیقات در مورد اوکراین روز پنجشنبه گفت که روسیه مرتکب جنایات جنگی گسترده‌ در اوکراین شده است.

علاوه بر قتل عمدی و شکنجه، نیروهای روسی در برخی موارد کودکان را مجبور به تماشای تجاوز به عزیزان شان کرده‌اند.

مسکو یافته‌های این کمیسیون را رد کرده است.

در گزارش کمیسیون مستقل تحقیقات بین‌المللی درباره اوکراین آمده است که برخی از جنایات ادعاشده، از جمله اخراج کودکان ممکن است جنایت علیه بشریت باشد.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در نشست خبری هفتگی خود به خبرنگاران گفت که مسکو مرتباً چنین اتهاماتی را می‌شنود.

او افزود که تهیه‌کنندگان چنین گزارش‌هایی اگر از واقعیت حمایت می‌کنند «آنگاه ما آماده هستیم تا موارد خاص را تحلیل کنیم، به سوالات پاسخ دهیم و داده‌ها، آمارها و حقایق را ارائه کنیم. اما اگر آن‌ها مغرضانه باشند و تنها یک دیدگاه را نشان دهند ... پاسخ دادن به این گزارش‌ها فایده‌ای ندارد.»

این گزارش بر اساس بیش از ۵۰۰ مصاحبه و همچنین تصاویر ماهواره‌ای و بازدید از بازداشتگاه‌ها و گورها تهیه شده است. این اسناد در حالی منتشر می‌شود که محکمه بین‌المللی جنایی در لاهه به دنبال دستگیری مقامات روسی به دلیل ربودن اجباری کودکان از اوکراین و حمله به زیرساخت‌های غیرنظامی است.

اریک موسی، رئیس این کمیسیون در یک نشست خبری گفت: «درگیری مسلحانه جاری در اوکراین اثرات مخربی در سطوح مختلف داشته است. تلفات انسانی و بی‌اعتنایی عمومی به جان غیرنظامیان... تکان‌دهنده است.»

در این گزارش آمده است که از ماه اکتوبر پارسال تا حالا حداقل ۱۳ موج حملات روسیه به زیرساخت‌های مرتبط با انرژی اوکراین، و همچنین استفاده از شکنجه «ممکن است جنایت علیه بشریت باشد.»

این گزارش نشان می‌دهد که حدود ۱۶ هزار کودک به‌طور غیرقانونی از اوکراین به روسیه برده شده‌اند. روسیه این اتهام را رد می‌کند و می‌گوید که مردم را به طور داوطلبانه از اوکراین تخلیه کرده است.

در این گزارش آمده است که قربانیان در بازداشتگاه‌های روسیه در معرض شوک الکتریکی با تلفن نظامی قرار می‌گرفتند.

این کمیسیون گفته است که در حال کار بر روی فهرستی از عاملان احتمالی است و این فهرست را در نهایت به سازمان ملل متحد تحویل می‌دهد.

در پاسخ به این سوال که آیا اقدامات روسیه ممکن است همان طور که اوکراین معتقد است نسل‌کشی قلمداد شود، موسی گفت که هنوز چنین شواهدی پیدا نکرده است اما به پیگیری ادامه خواهد داد.

این گزارش همچنین نشان می‌دهد که نیروهای اوکراینی نیز «نقض کمی»، از جمله حملات و شکنجه زندانیان جنگی را مرتکب شده‌اند.

پربیننده‌ترین‌ها